KAJKAVSKI ETNOGRAFSKI KVIZ 2019.

Autor: Gordana Šimunec, 12. 11. 2019.

Kaj su jeli naši stari?

Srijeda, 6. studenoga bila je rezervirana za posjet Virju. Povodom Martinjskih dana Općine Virje, Osnovna škola profesora Franje Viktora Šignjara organizirala je već tradicionalni Kajkavski etnografski kviz. Tema ovogodišnjeg kviza bila je Kultura i higijena kuhinje, a u kvizu su sudjelovali učenici OŠ Gola, OŠ Koprivnički Ivanec, Kunovec i OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja.

Put prema Virju započeo je u ranim jutarnjim satima polaskom iz Svetoga Ilije. Predstavnice naše škole bile su ravnateljica Anđelka Rihtarić, kao članica prosudbenoga povjerenstva te polaznice Scenske skupine koju predvodi učiteljica Maja Priher. Njima u pratnji bile su učiteljice Martina Lakuš i Sunčana Lelkić. Put je protekao u ugodnom razgovoru dok su se pred nama otkrivale prekrasne slike podravskog pejzaža.

U Virju smo srdačno dočekani, a nakon što smo se smjestili na svoja mjesta započeo je kviz. Kviz se sastojao od nekoliko kategorija, a učenici su spremno odgovarali na postavljena pitanja. Potom su krasnoslovili pjesme kajkavskih pjesnika te su se okušali u guljenju tvrdo kuhanih jaja i izradi pletenica od pripremljenoga tijesta. Zadnji dio kviza bio je rezerviran za predstavljanje istraživačkih radova. Pred povjerenstvom je bila teška odluka. Dok su raspravljali o bodovima, polaznice Scenske skupine naše škole upotpunile su program kviza recitalom Vjeruj u ljubav, a učenica Jana Hosni krasnoslovila je svoju autorsku pjesmu Nasmejani oblok.

Iako je borba za prvo mjesto bila tijesna, prema broju sakupljenih bodova pobjedu su odnijele učenice OŠ Gola. Drugo su mjesto osvojile učenice iz OŠ Koprivnički Ivanec, Kunovec, dok je treće mjesto pripalo domaćinima. Natjecateljima je nagrade uručila ravnateljica Marica Cik Adaković, a kviz je ovjekovječen zajedničkom fotografijom.

Iz tople virovske sredine otišli smo zadovoljni i bogatiji za jedno novo iskustvo, a kviz nas je potaknuo na njegovanje našeg kajkavskog narječja i običaja. Veselimo se nekom novom susretu!

Učiteljica Sunčana Lelkić