KNJIŽEVNI SUSRET S MILENOM MANDIĆ

Autor: Gordana Šimunec, 18. 11. 2019.

Izlet u književnost rezultirao je romanom Pokajnik

Zadnjeg dana obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, 15. studenoga 2019. u našoj je školi gostovala Milena Mandić, autorica romana Pokajnik. Književnom susretu prisustvovali su učenici od petog do osmog razreda, a organizirala ga je knjižničarka Tatjana Slunjski koja je ujedno i pripremala učenike za susret zajedno s učiteljicama Hrvatskoga jezika Majom Priher, Sunčanom Lelkić i Martinom Lakuš.

Književnicu su pozdravile i poželjele joj dobrodošlicu u našu školu ravnateljica Anđelka Rihtarić i knjižničarka Tatjana Slunjski. Učenice osmog razreda, Ana Cikač i Sara Farkaš potom su pročitale naglas svoje dojmove o romanu Pokajnik koji je u njima izazvao bujicu različitih emocija. Roman govori o vršnjačkom nasilju i teškim posljedicama koje ono može izazvati.

Autorica je za knjigu Pokajnik 2002. godine dobila prvu nagradu na Alfinom nagradnom natječaju za najbolju knjigu za mlade.

Njezin izlet u književnost dogodio se sasvim slučajno, kazala nam je. Krenulo je s prvom pričom objavljenom u časopisu Mila, a potom je u samo mjesec dana nastao i Pokajnik. Milena ga je pisala dok joj je kćerkica Tea spavala, a sin Paško bio u školi.
— Čitava mi se priča u glavi posložila i trebalo ju je samo prenijeti na papir - kazuje nam Milena i priznaje da ju je iznenadio poziv iz zagrebačke Alfe. Nije, naime, mogla ni sanjati da će njezino djelo biti odabrano za najuspješniji roman.

Ovaj značajan roman dokaz je da najnevjerojatnija djela nastaju upravo u glavama običnih ljudi iz našega susjedstva, ne velikih književnika već stvarnih ljudi koji žive prosječnim životom i rade prosječan posao. Priča je zaista ostavila dubok trag u razmišljanjima naših učenika. Uči nas da se vrijeme ne može vratiti, da treba biti odgovoran i razmišljati o svojim djelima i postupcima jer jednom učinjene greške možda nećemo imati priliku ispraviti, možda bude prekasno za to. A tada nas prati gorak suputnik, grižnja savjesti.

Zanimljivo je napomenuti da su svi učenici osmih razreda, dio učenika sedmih razreda kao i dio učitelja, roman Pokajnik pročitali u jednom dahu. Učenici su se i pripremali za susret kroz različite aktivnosti. Članice dodatne nastave Hrvatskoga jezika s učiteljicama Majom Priher i Sunčanom Lelkić izradile su prezentaciju o autorici i romanu koju su prezentirale svim učenicima petih, šestih i sedmih razreda. Osmaši i članovi Novinarske skupine pripremili su mnoštvo pitanja, a sestre Požgaj, Klara i Ema, krasopisom su izradile naslovne plakate koji su krasili učionicu u kojoj je održan susret. Možemo zaključiti da je susret bio jedan razgovor ugodni, jedno lijepo druženje kakvih bismo voljeli imati što više.

Dorian Fogec, 7.a

Fotografije: Martina Lakuš Tatjana Slunjski

Učenici osmih razreda svoja su razmišljanja o romanu Pokajnik stavili na papir i stvorili zanimljiv kolaž dojmova.

Ovaj je roman u meni probudio različite emocije. Čitajući ga, bila sam ljuta zbog Ivanovog ponašanja prema Duji, ali i zbog nepravde koju je Duje proživljavao. Bila sam i jako tužna, čak sam i plakala kada je Duje u pismu upućenom Ivanu ispričao svoju životnu priču - priču o gubitku voljenoga brata i smrti majke.

Čitajući roman, shvatila sam da trebam biti sretna i zahvalna na svemu što imam. Shvatila sam da nikada ne smijemo krivo prosuđivati ljude, a onima koji nas krivo prosude trebamo oprostiti jer sutra možda ne postoji.

Ana Cikač, 8.a

Ova me knjiga potaknula na razmišljanje o mojim pogreškama i postupcima. Smatram da svaki čovjek može pronaći dio sebe u oba lika u romanu, i u Duji, i u Ivanu. Zasigurno je svatko od nas barem jednom nekoga ismijavao poput Ivana, ali zasigurno je svatko od nas barem jednom bio ismijan i povrijeđen poput Duje.

Laura Posavec-Lončarić, 8.a

Ovaj roman poučio me da ljude ne sudimo samo po izgledu ili financijskom statusu.

Leon Kefelja, 8.a

Ova je knjiga u meni izazvala mnogo emocija i duboko me dirnula. Čitajući je, ponekad mi se činilo kao da sam svjedok nemilih događaja. Poučila me da moramo činiti dobro i pomoći drugima prije nego bude prekasno.

Klara Požgaj, 8.a

Kada sam čitala ovu knjigu bila sam i tužna, i ljuta, i zabrinuta. Kada sam je pročitala, zaključila sam da ljude ne smijemo prosuđivati po fizičkom izgledu jer nikad ne znamo što pojedina osoba nosi u srcu.

Lorena Vugrin, 8.a

Čitajući ovu knjigu bila sam tužna, a ponekad sam i plakala. Potaknula me na razmišljanje o životu.

Sara Pintarić, 8.a

Čitajući ovaj roman bila sam i jako tužna, i ljuta, i nemoćna. Sve te osjećaje u meni izazvalo je Ivanovo ponašanje prema Duji. Iako mi je knjiga bila jako zanimljiva, ponekad sam htjela prestati čitati jer nisam mogla podnijeti Ivanovo zlostavljanje Duje. Ivanova ljubomora i zloba prelazile su sve granice.

Kada je Ivan na kraju ipak uvidio svoje pogreške i promijenio se, bilo mi je jako drago i bila sam sretna.

Da imam priliku upoznati autoricu romana postavila bih joj mnogo pitanja, a moje najvažnije pitanje bilo bi što bi ona učinila na Dujinu mjestu?

Sara Farkaš, 8.b

Ova me se knjiga dojmila najviše od svih koje sam dosad pročitala jer izaziva snažne emocije. Progovara o teškim problemima koje jedno nevino dijete mora proživjeti. Danas je sve više djece koje se ponašaju poput Ivana, a za to su ponajviše krivi roditelji. Ovu knjigu preporučam svima.

Izidora Osonjački, 8.b

Ovu knjigu trebali bi pročitati svi učenici. Ona nam poručuje da je život težak i kratak i da trebamo uživati u njemu dok možemo.

Leon Malnar, 8.b

Ova knjiga nas poučava da uvijek trebamo razmišljati o svojim postupcima. Govori i o pravom prijateljstvu.

David Adlašić, 8.b

Knjiga me potaknula na razmišljanje kako se djeca danas vrlo loše ponašaju. Glavni razlog je taj što im se previše dopušta. Sve Ivanove nepodopštine rezultat su lošeg odgoja.

Ema Stankus, 8.b

Ukupno: 241940