VEČER MATEMATIKE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Gordana Šimunec, 22. 12. 2019.

Matematika je zabavna?

U četvrtak, 12. prosinca u našoj školi održana je Večer matematike. Riječ je o skupu interaktivnih radionica čiji je cilj potaknuti izgradnju pozitivnog stava prema matematici.

Večer matematike organiziralo je Hrvatsko matematičko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, a u radionicama su mogli sudjelovati učenici od 1. do 8. razreda, njihovi roditelji, braća i sestre, rođaci, učitelji, prijatelji… Koordinator projekta za šeste i osme razrede bila je učiteljica Matematike Snježana Plantak, za pete i sedme razrede učitelj Matematike Igor Puček, a za učenike od prvog do četvrtog razreda učitelji razredne nastave. Sudionici su obilazili matematičke stanice i vrijedno rješavali zadatke pripremljene na kreativan i zabavan način. Između ostalog, mogli su odigrati matematički Bingo, Memory, Čovječe, ne ljuti se i Domino.

Novina ovogodišnje Večeri matematike bile su društvene igre. Nakon vrijednog obilaženja matematičkih stanica, učenici su mogli odahnuti i odigrati neku od ponuđenih igara. Najpopularniji je svakako bio Twister. Zabave i smijeha nije nedostajalo!

Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima podsjetilo nas je na često zaboravljenu zabavnu stranu matematike, a poučilo nas je da gotovo svakodnevno, bez da smo svjesni vlastitog talenta, uspješno rješavamo matematičke probleme.

Otkrili ste nam…

Jako sa zadovoljan odazivom učenika i roditelja. Gotovo sva mjesta su popunjena. Drago mi je da su sve aktivnosti podjednako posjećene jer su i pripremljene s ciljem da budu privlačne i interesantne.

Novina ovogodišnje Večeri matematike je kutak s društvenim igrama. Primijetio sam kako one zadnjih godina padaju u zaborav pa mi je ideja bila vratiti ih u „život“ pored matematičkih igara u radnim centrima.“

učitelj Igor Puček

Trebalo mi je dosta vremena da odaberem i pripremim aktivnosti koje bi učenicima, ali i drugim sudionicima bile zanimljive. Cilj mi je bio pokazati da matematika nije teška, već može biti i zabavna.“

učiteljica Snježana Plantak

Već četiri godine dolazim na Večer matematike sa svojim sinom. Sviđa mi se što se uz matematičke igre ove godine mogu odigrati i društvene igre. Uspjela sam odigrati Uno, a svim roditeljima bih preporučila da posjete Večer matematike jer je zanimljivo, a usput kvalitetno provode vrijeme sa svojom djecom.“

Renata Jurišak, roditelj

Došla sam na Večer matematike kao podrška svome sinu. Nisam imala u planu sudjelovati u aktivnostima, ali trenutno igram matematički Bingo i moram priznati da sam oduševljena. Preporučujem svima da posjete Večer matematike, upoznaju druge roditelje, druže se s djecom i usput dobro zabave!“

Ana Marija Farkaš, roditelj

Danas sam prvi put posjetila Večer matematike. Najzanimljivija igra bila mi je Bundeva, ali najviše mi se sviđa što ima mnogo grickalica.“

Hana Mikić, 1. razred

Na Večer matematike dolazim svake godine još od prvog razreda. Do sada sam posjetio tri centra i doista je zanimljivo. Najviše mi se sviđa što možemo igrati društvene igre dok čekamo da se oslobode mjesta na pojedinom centru.“

Kristijan Kožul, 5. razred

Večer matematike posjećujem već godinama. O terminu sam se informirao na školskim mrežnim stranicama. Prošao sam sve centre da vidim kakve se aktivnosti nude, ali još nisam uspio ništa odigrati. Večer matematike bih svakako preporučio svim učenicima jer mogu na zabavan način učiti i vježbati matematiku.“

Leon Mavrić, bivši učenik

Istražila Novinarska skupina: Ida Novak, Klara Pomper, Slaven Jurišak, Dorian Fogec

Fotografije: Tatjana Slunjski