DOMAĆIN MEĐUOPĆINSKE SMOTRE LiDraNo 2020.

Autor: Gordana Šimunec, 17. 2. 2020.

Veličanstveni i dinamični dvoboj riječi

U ponedjeljak, 10. veljače 2020. godine održana je međuopćinska smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo 2020. Naša škola bila je domaćin smotre te je ugostila učenike, mentore i ravnatelje s područja Jugoistok. Osim naše škole, na smotri su sudjelovale i OŠ Beletinec, OŠ Kneginec Gornji, OŠ Šemovec, OŠ Trnovec i OŠ „Petar Zrinski“, Jalžabet.

Na ovogodišnjoj međuopćinskoj smotri LiDraNo područja Jugoistok sudjelovalo je ukupno 58 učenika i njihovih 18 mentora. Na smotru su pristigla 23 literarna rada, sedam samostalnih novinarskih radova i jedna radijska emisija, a prijavljeno je i pet pojedinačnih te četiri skupna scenska nastupa koje je prosuđivalo prosudbeno povjerenstvo s područja Ivanec.

Osmero naših učenika domaćina od ranih jutarnjih sati dočekivalo je goste, a pomagali su i oko dramsko-scenskog dijela smotre. Kratki uvodni program počeo je himnom te pjesmama Rock my soul i Whisper koje je izveo Veliki pjevački zbor, a pripremila ih je učiteljica Jelena Keretić. Učenica Ema Kefelja krasnoslovila je svoju pjesmu Uspavanka za ježeka kojom je prošle godine predstavljala školu na državnoj smotri LiDraNo 2019. Potom se svim sudionicima smotre, njihovim mentorima i bodriteljima obratila ravnateljica Anđelka Rihtarić koja je i službeno otvorila ovogodišnju smotru. Uslijedili su scenski nastupi.

Nakon scenskih nastupa održani su okrugli stolovi. Učenicima su se najprije obratile članice prosudbenih povjerenstava za literarni i novinarski izraz koje su prije svega pohvalile rad učenika i njihovih mentora te naglasile da odluka nije bila nimalo laka. Za županijsku smotru predloženi su sljedeći literarni radovi: Nikaj nesi kriva i Mjeseče moj, autorice Stephany Težak i Veličanstveno i dinamično lice prirode, autorice Sare Tolić iz OŠ Šemovec čija je mentorica Valentina Barulek Boltižar te Potočec, autorice Eme Kefelja iz OŠ „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija čija je mentorica Danica Detić. Potom je povjerenstvo otkrilo novinarske radove predložene za županijsku smotru: Štedimo vodu svaki dan, autorice Lune Hrman iz OŠ Šemovec čija je mentorica Valentina Barulek Boltižar, Ljetovanje kod grofa Drakule, autora Eugena Cikača i Zdrava prehrana ne postoji, autorice Lorene Hosni Lajtman iz OŠ „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija čija je mentorica Maja Priher.

Na međuopćinsku smotru pristigla je jedna radio emisija koja je potom predložena za županijsku smotru. Riječ je o emisiji 24 sata dnevno učenika iz OŠ Šemovec čija je mentorica Maja Vitković.

Naposljetku se učenicima obratilo i povjerenstvo za dramsko-scenski izraz koje je za županijsku smotru predložilo dva pojedinačna i dva grupna scenska nastupa. Od pojedinačnih scenskih nastupa predloženi su monolog Dvoboj, učenice Jane Hosni iz OŠ „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija čija je mentorica Maja Priher te monolog Duga, učenice Ane Torjanac iz OŠ Trnovec čija je mentorica Božena Bajić, a od skupnih scenskih nastupa dramsko-scenska igra Drugo stanje učenika OŠ „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija čija je mentorica Danica Detić te dramsko-scenska igra Škola za život učenika OŠ Trnovec čija je mentorica Draženka Magić.

Domaćini su goste iznenadili prigodnim poklonima pa su tako svi sudionici smotre, njihovi mentori te članovi povjerenstva dobili kišobran s logom škole koji je nastao povodom 180. rođendana škole. Nakon zasluženog ručka učenici su se uputili u dvoranu gdje je učitelj Darko Meštrić uprizorio svoju kratku predstavu pod nazivom Audicija, a kasnije je poznati Štef z biciklinom posjetio učitelje te je uz kratki program još jednom zahvalio svim mentorima i članovima povjerenstva.

Županijska smotra LiDraNo 2020. održat će se 13. ožujka 2020. godine u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novome Marofu, a domaćin je ovogodišnje smotre Osnovna škola Vidovec. Svima želimo puno sreće!

Viktorija Beli i Dorotea Fogec, 5. a

Fotografije: Tatjana Slunjski, Maja Priher, Sunčana Lelkić