TREĆE MJESTO NA ŽUPANIJSKOM NATJECANJU "ČITANJEM DO ZVIJEZDA" I PLASMAN NA DRŽAVNO NATJECANJE

Autor: Gordana Šimunec, 12. 3. 2020.

Između stvarnosti i fantazije

Učenice Jana Hosni, Lucija Koprek i Sara Pintarić sudjelovale su na županijskom natjecanju „Čitanjem do zvijezda“ i zauzele odlično 3. mjesto u kvizu znanja. Natjecanje se održalo u utorak, 10. ožujka u OŠ Trnovec. Učenice je za natjecanje pripremala njihova mentorica Tatjana Slunjski.

Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je Između stvarnosti i fantazije, a učenice su za natjecanje pročitale tri fantastična romana: „Harry Potter i kamen mudraca“ J. K. Rowling, „Zmaj ispod Staroga grada“ Krunoslava Mikulana i „Nikadgrad: kušnje Morrigan Crow“ Jessice Townsend. Ukupno su pročitale 1031 stranicu književnih fantastičnih tekstova.

Uvodni program natjecanja svojim je scenskim nastupom obogatila naša učenica Jana Hosni. U svom gryffindorskom plaštu izvela je monolog Dvoboj iz romana Harry Potter i kamen mudraca. Samouvjerenim i razigranim nastupom, Jana je izmamila osmijehe, pljesak i riječi pohvale brojnih učenika, njihovih mentora i domaćina natjecanja. Svi su joj poželjeli mnogo uspjeha na Županijskoj smotri LiDraNo 2020. na kojoj će nastupiti s istim monologom koji je uvježbala zajedno sa svojom mentoricom učiteljicom Majom Priher.

Nakon pismenog dijela natjecanja, u kojem su znanje odmjerile ekipe iz 19 osnovnih škola Varaždinske županije, učenici su, čekajući objavu rezultata, vrijeme proveli družeći se u školi i školskoj knjižnici. U knjižnici su proveli sat vremena u društvu zanimljivog i duhovitog pisca Jadranka Bitenca. On im je pripovijedao o svom djetinjstvu, životu i radu, a predstavio im je i svoje knjige Twist na bazenu i Pyjama blues.

Nakon objave rezultata natjecanja, naša je ekipa zauzela odlično 3. mjesto i plasirala se na državno natjecanje po broju ostvarenih bodova. No svakako valja istaknuti da je naša Jana pojedinačno najbolje riješila ispit.

Na kraju natjecanja učenici i mentori primili su diplome, zahvalnice, knjige, čokolade s motivom trnovečke škole i prigodan poklon za svoju školu – prekrasan držač za knjige s motivom sove koji ujedno služi kao držač tinte i pera za pisanje kakvima se pisalo i u Hogwartsu.

Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ projekt je školskih knjižničara kojim se promovira kultura čitanja i potiče učenike da s uživanjem i znatiželjom otvaraju knjigu, da čitaju s razumijevanjem, istražuju, otkrivaju, maštaju i kreativno stvaraju.

Čestitam našim natjecateljicama i zahvaljujem im što su s uživanjem i znatiželjom otvarale ova tri fantastična romana, što su svojim primjerom vršnjacima pokazale da čitanje s razumijevanjem nije „gubljenje vremena“, već naprotiv odličan recept za bogaćenje rječnika, znanja, opće kulture, mašte te čitateljskog i životnog iskustva.

Tatjana Slunjski

Kada smo saznale rezultate, bile smo sretne i zadovoljne osvojenim 3. mjestom. Posebno smo bile ponosne na našu Janu koja je osvojila najviše bodova. Pozivam ljubitelje knjige i čitanja da sudjeluju na natjecanju i sljedeće godine i potiču druge na čitanje.

Lucija Koprek, 8.a