ODRŽAN SAT POVIJESTI IZ VUKOVARA

Autor: Gordana Šimunec, 30. 11. 2020.

Mir nebu nad Hrvatskom

Jedanaesti po redu Sat povijesti iz Vukovara održan je u utorak, 17. studenoga 2020. godine. Tema ovogodišnjega Sata bila je ,,Mir nebu nad Hrvatskom - 25 godina Oluje“. Domaćin je i ove godine bila Osnovna škola Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Cilj je ovoga projekta povezati skupine učenika osmih razreda iz različitih hrvatskih gradova kako bi zajednički obilježili Dan sjećanja na žrtve Vukovara 1991. godine.

Na početku sata izvedena je himna Republike Hrvatske, a nakon himne iz Vukovara su se javili učenici škole predvodnice projekta te nas sve srdačno pozdravili.

Nakon Vukovara otišli smo u Zagreb gdje smo slušali razgovor učenika Karla Fuchsa iz Osnovne škole Izidora Kršnjavog čiji je sugovornik bio general Ante Kotromanović, sudionik vojno-redarstvene operacije „Oluja“. Po završetku razgovora unuk Siniše Glavaševića pročitao je svoju pjesmu.

Iz Zagreba preselili smo se u Osnovnu školu Lapad čiji su učenici pripremili intervju s policajcem i jednim od zapovjednika „Oluje“ Antom Vulićem. Vulić je otkrio kako mu je pokretačka sila bila njegova obitelj, a na kraju je mladima poručio da čuvaju Hrvatsku te da šire ljubav, a ne rat.

Video vezom zavirili smo u ukupno dvanaest škola diljem Hrvatske, od Vukovara do Dubrovnika. Iz naše škole video konferenciju pratili su učenici osmih razreda: Marta Kapeš, Ema Požgaj, Leona Fotak, Klara Pomper, Sara Mikić, Matko Cepanec, Dorian Fogec i Josip Plantak. Voditeljica video konferencije bila je učiteljica Sunčana Lelkić koja je mijenjala učiteljicu Martinu Sedlar. Svima prisutnima najprije se prigodnim riječima obratila ravnateljica Anđelka Rihtarić, a potom su učenici Marta Kapeš i Josip Plantak ostalim školama predstavili plakat koji su izradili sa svojom učiteljicom Povijesti Martinom Sedlar. Tehničku podršku u javljanju iz Svetoga Ilije pružala je učiteljica Informatike Ondina Strahonja.

Svojim plakatom prenosimo poruku:

Neka krikovi čeličnih ptica više nikada ne paraju naše nebo. Ono je stvoreno za žmirkanje zvijezda, ples kišnih kapi i blagoslov sunca uz simfoniju krilatoga orkestra.

Josip Plantak, 8. b