UČENICI RAZREDNE NASTAVE NOĆ KNJIGE PROSLAVILI ČITANJEM NAGLAS

Autor: Gordana Šimunec, 26. 4. 2021.

Ljekovita moć knjige

Pod motom „Ljekovita moć knjige“ u petak, 23. travnja 2021. u brojnim odgojno-obrazovnim i kulturnim ustanovama diljem Hrvatske obilježena je 10. jubilarna Noć knjige. U našoj školi učenici razredne nastave uključili su se u obilježavanje Noći knjige čitanjem naglas ulomaka iz različitih književnih djela, priča i igrokaza koje su neki i dramatizirali. Toga je dana svaki prvašić i drugašić kući ponio i svoj primjerak Biblije za djecu kako bi u Noći knjige, a i kasnije čitao biblijske priče.

Primjerci Biblije za djecu krili su se u tajnovitoj, drvenoj škrinji umotani kao poklon. U razgovoru s vjeroučiteljicom na satu vjeronauka, znatiželjni učenici otkrili su da se u škrinji skriva najljepši dar, Knjiga nad knjigama, Biblija. U drugim razredima podjelom tih Biblija u Noći knjige, započeo je razredni projekt „Mali više nismo, čitamo Sveto pismo“. Biblija za djecu poklon je Kristove Crkve Varaždin.

Noć knjige svaki je razred zajedno sa svojom učiteljicom obilježio na svoj način. U 1.a čitačica Nataša pročitala je svojim prijateljima i učiteljici priču Pijanistica Željke Horvat-Vukelja. Učenici 1.b Magda, Luka, Zara, Valentino, Ivan i Lenna donijeli su svoje najdraže slikovnice i priče kako bi ih naglas pročitali svojim prijateljima iz razreda i učiteljici. Učenici 2.b čitali su naglas Plesnu haljinu žutog maslačka, a učenici 3.a kratke ulomke iz zbirke priča Čuvarice novih krovova kako bi jedni druge potaknuli na čitanje. Pripremajući se za virtualni književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja, četvrtaši su čitali njezine igrokaze i izradili rekvizite koje su koristili u dramatizaciji njezinih igrokaza u Noći knjige. Učenici 4.a dramatizirali su Reumatični kišobran, a učenici 4.b Kuhinjske razgovore.

Čitajmo svaki dan, kako ne bismo ostali bez riječi!

Jeste li znali?

Maskota Noći knjige 2021. bila je Knjiguška! Zašto? Knjiguška je inspirirana tradicionalnom ruskom igračkom babuškom (matrjoškom), a njezina slojevitost može se dovesti u vezu sa slojevitošću priča, ljudskog bića, kompozicijom knjige, ali kontekstom Godine čitanja, koja predstavlja okvir svim događanjima povezanim s knjigom u 2021. Kao tradicionalnu rusku igračku, Knjigušku povezujemo i s 200. obljetnicom rođenja slavnog ruskog pisca Fjodora Mihajloviča Dostojevskog.

Tatjana Slunjski, stručna suradnica knjižničarka

Fotografije snimila: Tatjana Slunjski