AKCIJA „ ZELENA ČISTKA – JEDAN DAN ZA ČISTI OKOLIŠ “

Autor: Petra Bošnjak, 24. 10. 2021.

Ekološko osvještavanje šestaša

Zelena čistka dio je globalne akcije World Cleanup koja okuplja aktivne građane i organizacije u najvećem volonterskom projektu u povijesti čovječanstva. Cilj je u jednom danu ukloniti što veće količine ilegalno odloženog otpada. Ideja je 2008. godine krenula iz estonske građanske inicijative Let’s do it! (Učinimo to!) koja je organizirala akciju u kojoj je sudjelovalo 50.000 volontera.

Zajednička jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada Zelena čistka najveći je ekološki volonterski projekt i u Hrvatskoj. Svi lokalni napori povezani su za očišćeno i zelenije sutra. Buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, koja je naše zajedničko dobro, prvi je korak na tom putu. Akcija Zelena čistka organizirana je prema principu: svatko očisti svoj kraj, a zajedno ćemo očistiti cijelu Hrvatsku!

Kao i prethodnih godina i ove je godine Općina Sveti Ilija organizirala akciju, a u njoj su 17. rujna sudjelovali učenici šestih razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija i njihove razrednice Maja Priher i Tajana Cikojević.

Okupili smo se u školi i uputili put terena NK Obreš gdje su nas dočekali organizatori akcije, Ivana Košćak, Krunoslav Hrastić, Ivan Kuharić, Ivan Ptiček, Marko Detić i Josip Vodopija te djeci ukratko objasnili koja je svrha akcije Zelena čistka. Maglovito jutro i kiša koja je neumorno sipila nije nas obeshrabrila i, nakon što smo se opremili zaštitnim rukavicama i vrećama za smeće, krenuli smo u akciju te počistili jedan dio divljeg odlagališta smeća pored samog nogometnog terena. Poslije akcije kratko smo predahnuli i okrijepili se sokovima i vodom koju su za nas pripremili djelatnici Općine. Zahvaljujemo Općini Sveti Ilija koja nas je pozvala i radujemo se idućem pozivu u nekoj sličnoj akciji.

Učiteljica Tajana Cikojević