ZAPOČELO OBILJEŽAVANJE GODINE MARKA MARULIĆA I GODINE ČITANJA

Autor: Gordana Šimunec, 3. 11. 2021.

Potragom do Blaga

U utorak, 26. listopada 2021. godine započelo je provođenje projekta Marul je naše blago koji povodom Godine Marka Marulića i Godine čitanja ostvaruju učenici i učitelji naše škole. Riječ je o projektu koji su na poticaj ravnateljice Anđelke Rihtarić pokrenule učiteljice Hrvatskoga jezika Maja Priher i Sunčana Lelkić, knjižničarka Tatjana Slunjski, učiteljica Likovne kulture Dijana Piskač te vjeroučiteljica i voditeljica Fotografske skupine Gordana Šimunec. Cilj je ovoga projekta učenicima približiti Marka Marulića kao osobu zahvaljujući kojoj već pet stoljeća čitamo knjige tiskane na hrvatskome jeziku.

Projekt je zamišljen kao nekoliko večeri čitanja na kojima će se čitati Marulićeva Judita u formi slikovnice Marul i Judita autorice Andrijane Grgičević, ali isto će tako biti zastupljeno čitanje dijelova izvornoga epa i prepjeva na suvremeni hrvatski jezik koji je napravljen zahvaljujući Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Kao uvod u večeri čitanja osmišljena je radionica Potraga za blagom čiji je krajnji cilj bio pronaći blago - Marulićev umjetnički ep Judita koji mu je donio titulu oca hrvatske književnosti. Učenici su do blaga došli rješavanjem raznih zadataka kojima su ujedno upoznavali i usvajali važne informacije o samome Ocu Hrvatske Književnosti.

Projekt su prigodnim riječima otvorile ravnateljica Anđelka Rihtarić i učiteljica Hrvatskoga jezika Maja Priher obrativši se okupljenim učenicima i učiteljima u prostoru školske blagovaonice. Blagovaonica je bila početna točka naše potrage. Okupljeni su učenici po ulasku u blagovaonicu dobili ulaznicu za potragu. Ulaznice su bile ključ za podjelu u skupine. Nakon što su učenici formirali skupine, obratila im se učiteljica Sunčana Lelkić koja je objasnila pravila potrage te im predala prvi zadatak kojim su trebali pronaći svoju matičnu učionicu. Da bi pronašli učionicu, učenici su trebali riješiti matematičke zagonetke sastavljene od godina rođenja i smrti Marka Marulića. Zagonetke je osmislio učitelj Matematike Igor Puček. Po pronalasku učionice skupinama su dodijeljene i osobe koje su pratile njihovo rješavanje zadataka te provjeravale točna rješenja. U navedenoj su se ulozi našle ravnateljica Anđelka Rihtarić, pedagoginja Lucija Šambar, učiteljice Tajana Cikojević, Dijana Piskač i Ondina Strahonja te učitelj Igor Puček.

Kako bi mogli uspješno rješavati zadatke, učenici su se najprije uhvatili u koštac s Marulićevom biografijom, a nakon detaljnoga iščitavanja krenuli su u potragu. Prema zadanim su uputama trebali u školi pronaći skrivene zadatke. Prvi od njih bila je slagalica s novčanicom od petsto kuna na kojoj se nalazi lik Marka Marulića. Učenici su uspješno i unutar zadanoga vremena riješili zadanu slagalicu. Nakon rješavanja slagalice dočekao ih je zadatak Križ-kraž, odnosno križaljka s pojmovima iz biografije koju su prethodno čitali. Rješavanjem križaljke pokazali su dobro razumijevanje pročitanoga teksta te uspješnost snalaženja u istome. U trećem zadatku pod nazivom Kartografija i orijentacija trebali su pokazati vještinu snalaženja na slijepoj karti i označiti tri grada vezana za život Marka Marulića. Uz malu pomoć učenika članova Fotografske skupine, koji su za njih čuvali kartu Hrvatske i sjeverne Italije, i ovaj su zadatak uspješno riješili. Navedenim su zadacima učenici samostalno upoznavali Marka Marulića, a četvrti ih je zadatak doveo do blaga – skriven na raznim mjestima u školi dočekao ih je ep Judita. U zadatku Tko se gdje krije? učenici su dobili priliku prolistati ep te se upoznati s likovima o kojima će više saznati tijekom sljedećih večeri čitanja.

Nakon uspješno odrađene potrage, učenici su gledali film 500 godina Judite koji je za njih izabrala učiteljica Gordana Šimunec. Učiteljica im je naglasila da pozorno prate film jer će im činjenice koje saznaju biti potrebne za završnu aktivnost.

Potom su se vratili u školsku blagovaonicu koja ih je dočekala u novome ruhu - ispunjena sjajem svijeća, mirisom svježih kolača i toploga čaja koje je za njih pripremila školska kuharica Snježana Sokol. Nakon zamorne potrage i prije završne aktivnosti trebalo se i okrijepiti!

Završni dio naše prve večeri započeli smo slaganjem slagalice s likom Marka Marulića i nazivom našega projekta koju je pripremila učiteljica Dijana Piskač. Potom smo se udobno smjestili i pažnju usmjerili prema ravnateljici koja je započela čitanje uvodnih stihova Marulićeve Judite i time nas doista uvela u večeri čitanja.

Prije rastanka valjalo je ponoviti i usustaviti naučene informacije o Marulu i njegovoj Juditi kroz završnu aktivnost Škrinjica s blagom. Aktivnost su vodile knjižničarka Tatjana Slunjski i učiteljice Maja Priher i Sunčana Lelkić. One su za učenike pripremile škrinjicu u kojoj su se nalazila pitanja vezana za Marulovu biografiju i film koji su učenici gledali. Aktivnost je potaknula natjecateljski duh među učenicima, a pokazali su i kako su tijekom večeri dobro upoznali i upamtili informacije o Maruliću i Juditi. Zahvaljujući ovoj aktivnosti, uspjeli smo sa samo nekoliko bodova razlike dobiti i pobjedničku skupinu večeri.

Prvu smo večer završili pljeskom, čestitkama pobjednicima i podjelom skromnih nagrada. Učenici su bili oduševljeni osmišljenim aktivnostima te su na odlasku rekli kako jedva čekaju sljedeću večer čitanja!

Sunčana Lelkić, učiteljica Hrvatskoga jezika

Fotografije: G. Šimunec