ODRŽANA TREĆA VEČER ČITANJA U SKLOPU PROJEKTA MARUL JE NAŠE BLAGO

Autor: Gordana Šimunec, 29. 11. 2021.

Čitamo, plešemo, crtamo, plovimo i slavimo!

Kreativnost i natjecateljski duh među učenicima obilježili su treću večer čitanja u okviru projekta Marul je naše blago koja je održana u četvrtak, 25. studenoga 2021. godine. Ponovno smo se okupili u školskoj dvorani obasjanoj sjajem svijeća gdje smo čitali, plesali, izrađivali brodove od papira, rješavali zadatke, ali i slavili rođendan(e)!

Večer smo započeli kratkim razgovorom o razlogu naših okupljanja: Juditinom petstotom rođendanu. Kako nam je učiteljica Maja Priher otkrila da rođendan slavi i jedna naša Marulovka, zajedno smo zapjevali Sretan rođendan osmašici Lani Tomašković koja je prisutne počastila bombonima.

Nakon što je knjižničarka Tatjana Slunjski pitanjima potaknula otvaranje ladice sjećanja o zanimljivosti iz života Marka Marulića, posvetili smo se kreativnome radu. Budući da je Markovo najvažnije prijevozno sredstvo bio brod, učenica Marija Žimbrek iz 8. b pokazala je Marulovcima kako izraditi brodove od papira koje smo koristili u kasnijoj aktivnosti. Kratko smo ponovili sadržaj čitanja prvih triju pjevanja iz slikovnice Marul i Judita, a zatim smo krenuli na čitanje preostalih triju pjevanja. Četvrto pjevanje iz slikovnice čitala je učiteljica Maja Priher, peto pjevanje učiteljica Sunčana Lelkić, a šesto knjižničarka Tatjana Slunjski. Njihova čitanja upotpunila je ravnateljica Anđelka Rihtarić koja je čitala dijelove prepjeva originalnoga epa. Kako bismo u čitanje uveli još malo živosti i dinamike, osmašice Ida Horvatić, Magdalena Mikac, Vita Sokol i Marija Žimbrek, šestašice Nika Đurkas i Samanta Gregurek te petašice Petra Kožul i Nika Priher plesom su prikazale svoje viđenje renesansne gozbe. Njih su pripremale učiteljica Glazbene kulture Jelena Keretić te učiteljica Tjelesne i zdravstvene kulture Tajana Cikojević. Tako se i plesni pokret, uz riječi i crteže, pridružio našem obilježavanju Godine Marka Marulića.

Nakon čitanja i kratke okrijepe u školskoj blagovaonici za dio je učenika uslijedio i natjecateljski dio večeri dok je skupina učenica pod vodstvom učiteljice Dijane Piskač prionula likovnome radu u motivacijski i bajkovito uređenoj učionici Likovne kulture. Učenice grupirane u parove izrađivale su skice za mural s temom Marka Marulića za izradu kojeg će im biti potrebni još tjedni marljivog rada.

Natjecateljski se dio večeri za ostale Marulovce sastojao od dviju aktivnosti. Igra Upari strofe skupine je učenika usmjerila na čitanje, a zatim i uparivanje deset strofa originalnog epa s njihovim prepjevom na suvremeni hrvatski jezik. Zadatak su odradili bez većih poteškoća. Dobivene su strofe potom koristili u aktivnosti Doplovi, pročitaj, dopuni, otplovi i nova pitanja ulovi. Brodove od papira izrađene na početku večeri veslima (drvenim kuhačama) pomicali su do stola na drugome kraju dvorane gdje ih je čekala posudica s pitanjima. Svaki je član skupine trebao iz posudice uzeti dva pitanja i sigurno doveslati do početne točke. Otvarali su pitanja na koja su odgovarali pomoću strofa uparenih u prethodnoj aktivnosti. Svaku skupinu pratilo je budno oko učitelja-sudaca: učitelj Igor Puček, knjižničarka Tatjana Slunjski te učiteljice Jelena Keretić, Ondina Strahonja Novak, Tajana Cikojević i Sunčana Lelkić. Voditeljica aktivnosti bila je učiteljica Maja Priher. Učenici su predano i ozbiljno pristupili rješavanju svih zadataka, ali smijeha nije nedostajalo!

Večer smo zaključili plesom: učiteljica Jelena Keretić podučila nas je osnovnim plesnim koracima renesansnoga plesa. Veselo smo otplesali iz dvorane spremni za četvrtu, ujedno i posljednju večer čitanja.

Maja Priher i Sunčana Lelkić, učiteljice Hrvatskoga jezika

Foto priča - fotografije snimile: Gordana Šimunec Tatjana Slunjski.

Ovaj mjesec: 2025