UPUTE MINISTARSTVA ZNANOSTI I OBRAZOVANJA

Autor: Petra Bošnjak, 9. 2. 2022.

PROVEDBA REDOVITOGA DOBROVOLJNOG SAMOTESTIRANJA UČENIKA NA VIRUS COV-2

Poštovani roditelji i skrbnici,

sukladno uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja, obavješćujemo vas o načinu provedbe dobrovoljnoga samotestiranja učenika s ciljem ukidanja obveze samoizolacije učenika koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom.

U privitku ove obavijesti pronaći ćete:

1. Obavijest roditeljima o modelu ukidanja samoizolacije učenika uz provođenje redovitog dobrovoljnog samotestiranja učenika

2. Roditeljsku izjavu o nepristajanju na samotestiranje učenika.

Molimo vas da se upoznate sa sadržajem Obavijesti, a ovdje donosimo najvažnije pojedinosti:

·      Samotestiranje na SARS-CoV-2 u potpunosti je dobrovoljno i ​​besplatno te se obavlja jednom tjedno kod kuće – ponedjeljkom prije nastave.

·      Provođenjem redovitoga samotestiranja učenika ukinula bi se obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom.

·      Negativan rezultat testa učenik će usmeno priopćiti razredniku ili predmetnome učitelju na prvome nastavnom satu u ponedjeljak.

·      Ako je rezultat testa pozitivan, učenik ne dolazi u školu, nego se javlja obiteljskome liječniku i razredniku. Također, ako učenik ima simptome covida, postupa jednako: ne dolazi u školu, nego se javlja liječniku i razredniku. U oba slučaja liječnik će uputiti učenika na testiranje PCR ili BAT testom, a učenik ostaje u izolaciji do ozdravljenja, sukladno uputi liječnika.

·      Učenici u razredu gdje je utvrđen pozitivan test kod nekoga od učenika, dobit će u školi dodatni test kojim će se testirati taj isti dan. Ako je test pozitivan, postupa se kao u prethodnoj točki, a ako je negativan, učenik dolazi i dalje u školu.

·      Ako je član učenikova kućanstva pozitivan, učenik može biti oslobođen samoizolacije ako sudjeluju u redovitome samotestiranju i dodatno se samotestira svaka dva dana tijekom izolacije pozitivnoga ukućana te još 7 dana nakon izolacije.

·      Učenici koji su preboljeli ili su cijepljeni te su temeljem toga oslobođeni samoizolacije u slučaju kontakta sa zaraženom osobom (upute HZJZ na poveznici: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2021/11/Postupanje-s-oboljelima-bliskim-kontaktima-oboljelih-i-prekid-izolacije-i-karantene-ver19.pdf), mogu sudjelovati u samotestiranju na dva načina:

- kao i ostali učenici ili

-  da se samotestiraju samo u slučaju pozitivnoga slučaja u njihovu       razredu.  Oni također dobivanju dva testa i testiraju se:

1.odmah nakon posljednjega kontakta,

2. u razdoblju 5-7 dana od kontakta.

·      Ako roditelj ne želi provoditi samotestiranje svoga djeteta, molimo da na školskim stranicama preuzme Izjavu o nepristanku, ispuni ju i potpiše te ju vrati u školu zajedno s poslanim testovima. Učenik čiji roditelj potpiše navedenu Izjavu, trebat će u slučaju kontakta sa zaraženom osobom ići u samoizolaciju.

Podjela testova

·      Učenici će u petak, 11. veljače dobiti dva testa kojima se trebaju samotestirati 14. i 28. veljače.

·      Uz testove dobit će i upute proizvođača o postupku testiranja.

·      Budući da prema uputama proizvođača nije prikladno da učenici mlađi od 16 godina provode samotestiranje bez nadzora ili pomoći odraslih osoba, molimo vas da vi kao roditelji/skrbnici učenicima provedete testiranje.

·      Ako se učenik nađe u izrečenoj samoizolaciji dana 14. veljače, u slučaju negativnoga testa on se vraća u školu. Izrečena mjera samoizolacije automatski se prekida te roditelji ne trebaju javljati liječniku da on prekine samoizolaciju.