PROJEKTNA NASTAVA UČENIKA 4.a I 4.b RAZREDA

Autor: Gordana Šimunec, 20. 4. 2022.

Projekt razredne nastave

Obitelj, priroda i sport

u domeni Građanskoga odgoja i obrazovanja

Nakon stanke od dvije godine, koja je nastala zbog pandemije izazvane Corona virusom, ponovno je pokrenut projekt Obitelj, priroda i sport koji se tradicionalno održava na prostoru ERC Slugovine u Seketinu. Ove godine aktivnosti projekta provode se kroz prizmu Građanskoga odgoja i obrazovanja uz pomoć Varaždinske županije koja je i ciljano financirala ovaj projekt.

Protekli tjedan, 13. travnja prvi su s aktivnostima u prirodi krenuli učenici četvrtih razreda, njihovi roditelji te razredni učitelji, a do kraja svibnja  pridružit će im se i učenici od prvog do trećeg razreda i njihovi roditelji.

Ciljevi projekta su razvijanje građanske kompetencije kod učenika na područjima aktivnosti i odgovornosti unutar društvene zajednice, kao i obiteljskoga života i međugeneracijske solidarnosti, na području vrijednosti, stavova i znanja o prirodi i zelenom stavu i djelovanju, na području tjelesne i zdravstvene skrbi o sebi i članovima zajednice, zdrave prehrane i primjene stečenih znanja u svakodnevnome životu.

Posebnost ovoga projekta je u tome što učenici, njihovi učitelji i roditelji provode jedno zajedničko poslijepodne u prirodi ostvarujući zajedno niz međupredmetnih tema s naglaskom na obiteljsko druženje i jačanje veza.

Projekt se sastoji od nekoliko koordiniranih aktivnosti, a to su: snalaženje u prirodi, uređenje okoliša i neposredna zorna nastava pri čemu se upoznaju biljke i životinje kotline Slugovine. Posebno zanimanje učenika četvrtih razreda izazvala je mala vodenica koja se nalazi u istoimenom potoku Slugovine i koja proizvodi niskonaponsku struju. O obnovljivim izvorima energije, važnosti održivoga razvoja i čuvanju prirodnih bogatstava lokalne zajednice govorio je učitelj Darko Meštrić, ujedno i voditelj projekta „Obitelj, priroda i sport“, a o zdravoj prehrani i važnosti boravka na svježemu zraku izlagala je učiteljica Jasenka Minđek uz potporu i suradnju učiteljice knjižničarke Tatjane Slunjski. U završnome dijelu projekta slijedilo je druženje djece, roditelja i učitelja kroz razne sportske aktivnosti i igre, od kojih je veliku pozornost i veselje izazvala igra prijenosa vode i tjeranje kotača bicikla. Za sam kraj poslijepodnevnoga druženja  učenici 4.a i 4.b izradili su piramidu omiljenoga voća i povrća te zajedno s roditeljima sudjelovali u radionici zdrave prehrane u kojoj je pripremljena obilna i raznovrsna voćna salata koju su s veseljem kušali svi nazočni sudionici projekta.

Tekst: Darko Meštrić

Fotografije: Tatjana Slunjski