NAJAVA NATJECANJA U ČITANJU NAGLAS: MARUL I JUDITA

Autor: sunčana lelkić, 23. 4. 2022.

PRAVILA NATJECANJA

KATEGORIJE NATJECANJA

1. mlađa kategorija: za učenike 5. i 6. razreda

2. starija kategorija: za učenike 7. i 8. razreda

Natjecatelji čitaju slikovnicu Marul i Judita autorice Andrijane Grgičević koja na prikladan i zabavan način djeci približava veličinu i utjecaj Marka Marulića, oca hrvatske književnosti. Slikovnica je objavljena povodom obilježavanja 500. obljetnice Marulove Judite.

Predstavljanje djela traje najviše 4 minute.

minutu vremena natjecatelj se treba usmeno predstaviti te obrazložiti zašto se prijavio na natjecanje u čitanju naglas bez ikakvih tehnoloških pomagala.

Ostale tri minute predviđene su za izražajno čitanje naglas (učenici sami odabiru pjevanje koje će čitati na natjecanju).
Nastupi se neće kratiti niti prekidati, osim ako natjecatelj ne prekorači dozvoljeno vrijeme od 4 minute koje će se mjeriti, a istek će biti označen zvučnim signalom.

KRITERIJI OCJENJIVANJA NATJECATELJA

KREATIVNOST UVODNOG DIJELA

U uvodnome dijelu natjecatelj na kreativan i zanimljiv način predstavlja sebe te iznosi razlog(e) prijave na natjecanje. Inovativno obrazlaže vrijednost i važnost slikovnice Marul i Judita s ciljem poticanja vršnjaka na čitanje zadanoga djela.

JASNOĆA I RAZGOVJETNOST

Jasno  i  razgovjetno  čitanje  znači  da  slušatelji  jasno  razumiju  pročitano  te  da  su  riječi  jasno artikulirane i izgovorene dovoljno glasno.

IZRAŽAJNOST U NASTUPU

Izražajno čitanje nije gluma i scensko izvođenje ulomka. Čitanje naglas zvuči kao govorenje, kao izricanje piščevih misli koje kao da su se stopile s čitateljevim.

SVEUKUPNI DOJAM

Visok  broj  bodova  prema  ovom  kriteriju  može  dobiti  onaj  natjecatelj  koji zna ostaviti utisak, podijeliti s drugima svoju strast za knjigu i čitanje i prenijeti na druge želju za čitanjem.