IZVANUČIONIČNA NASTAVA UČENIKA PRVIH I DRUGIH RAZREDA

Autor: Gordana Šimunec, 14. 5. 2022.

Projekt Obitelj, priroda i sport i za prvaše i drugaše

Učenici prvih i drugih razreda sa svojim su učiteljicama Anicom Hajdinjak, Monikom Copak, Danicom Detić i Sanjom Požgaj jedva dočekali ostvarenje Projekta „Obitelj, priroda i sport“, zamišljenog kao poludnevna izvanučionična nastava. Vidno uzbuđeni, veseli i znatiželjni, uputili smo se 10. svibnja u Edukativno - rekreacijski centar Slugovine.

Točka našeg polaska je bila škola, iz koje smo se autobusom vozili do Seketina. Iako se spremala kiša, uspješno smo je izbjegli. Po dolasku u Seketin, učenici su zajedno s učiteljicama pješačili do Slugovina. Sunce nam je otjeralo kišu i omogućilo nam zabavan boravak u prekrasnoj kotlini okruženoj šumom. Tamo nas je dočekao voditelj našega projekta, učitelj Darko Meštrić, koji nas je vodio i prezentirao nam zadatke. Uz njega nam je do znanja da nas nadgleda dao i jastreb koji je cijelo vrijeme našeg boravka kružio iznad nas visoko na nebu i pazio na svoju kotlinu.

Nakon zajedničkoga pozdrava i okrijepe, učenici svih razreda imali su grupni obilazak Slugovina. Upoznali su princip rada vodenice i proučavali kako se vrti kotač vodenice. Zatim smo kroz mikroskop gledali tratinčicu te proučavali biljke kroz povećalo. Većina učenika se prvi puta susrela s mikroskopom pa su jedva dočekali svoj red da pogledaju što ih čeka pod stakalcem.  Učitelj nas je upoznao s obližnjom barom u kojoj se skupljaju žabe, ali i poneka bjelouška. Pogledali smo i proučavali izvor potoka. Krenuli smo zatim na užinu koju nam je pripremila naša školska kuharica. Nakon užine, započeli smo s učenjem. Učiteljice su odabrale sadržaje koje su s učenicima obradile. Slikali smo prirodu, poigrali se na dječjem igralištu, te ponavljali sadržaje prirode i društva.

Pri kraju naših radionica pridružili su nam se i roditelji. Uključili smo ih u igre s vodom gdje su roditelji i učenici odmjerili snage u brzini prenošenja vode u kanticama od potoka do cilja. Na kraju su proglašeni i pobjednici. Roditelji su imali još jedan poseban zadatak: radili su voćnu salatu. Pripremili smo dobiveno voće, podijelili poslove te  krenuli na posao. Zdravu voćnu salatu na kraju smo svi slasno pojeli.

Zabilježili smo naše druženje zajedničkom fotografijom te su djeca sa svojim roditeljima krenula kućama s mnogo novih dojmova. Nadamo se uspješnom provođenju ovoga projekta i sljedećih godina.

Monika Copak

Fotografije snimile: Maja Majnarić, Lucija Šambar Gordana Šimunec