OTVORENE PRIJAVE ZA…

Autor: Gordana Šimunec, 2. 10. 2019.

1. školsko Natjecanje u čitanju naglas

Pozivamo učenike od 3. do 8. razreda da se prijave za sudjelovanje na 1. ŠKOLSKOM NATJECANJU U ČITANJU NAGLAS. Prijave su otvorene od 1. do 11. listopada 2019Natjecanje će se održati 17. listopada 2019. u našoj školi. Čitanjem naglas želimo obilježiti početak Mjeseca hrvatske knjige, mjeseca posvećenog knjizi i čitanju, a ujedno želimo i popularizirati knjigu te poticati čitanje i usmeno izražavanje učenika. Inicijator natjecanja je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak.

Učenici koji žele sudjelovati na natjecanju trebaju ispuniti prijavnicu koju mogu preuzeti u knjižnici ili od svojih učiteljica.

Popunjenu prijavnicu predaju knjižničarki.

Sve što vas zanima o natjecanju pročitajte ovdje ili pitajte vaše učiteljice i knjižničarku.

PRAVILA NATJECANJA

KATEGORIJE NATJECANJA

1. mlađa kategorija: za učenike 3., 4. i 5. razreda

2. starija kategorija: za učenike 6., 7. i 8. razreda

Natjecatelji predstavljaju knjigu po vlastitom izboru (uz preporuku učitelja ili školskog knjižničara).

U obzir dolaze isključivo prozna djela hrvatske i strane književnosti, primjerena uzrastu natjecatelja.

Predstavljanje djela traje najviše 5 minuta.

U prve 2 minute natjecatelj treba usmeno obrazložiti zašto je odabrao baš tu knjigu na što inovativniji i kreativniji način bez korištenja ikakvih tehnoloških pomagala.

Ostale 3 minute predviđene su za izražajno čitanje naglas. Nastupi se neće kratiti niti prekidati, osim ako natjecatelj ne prekorači dozvoljeno vrijeme od 5 minuta koje će se mjeriti, a istek će biti označen zvučnim signalom.

KRITERIJI OCJENJIVANJA NATJECATELJA

KREATIVNOST UVODNOG DIJELA

U uvodnom dijelu natjecatelj usmeno obrazlaže svoj odabir s ciljem poticanja svojih vršnjaka na čitanje odabranog djela. Objašnjava kreativno i inovativno zašto je odabro baš taj tekst i zašto baš njega želi čitati.

JASNOĆA I RAZGOVJETNOST

Jasno  i  razgovjetno  čitanje  znači  da  slušatelji  jasno  razumiju  pročitano  te  da  su  riječi  jasno artikulirane i izgovorene dovoljno glasno.

IZRAŽAJNOST U NASTUPU

Izražajno čitanje nije gluma i scensko izvođenje ulomka. Čitanje naglas zvuči kao govorenje, kao izricanje piščevih misli koje kao da su se stopile s čitateljevim.

PRIMJERENOST TEKSTA UZRASTU

Knjiga koju učenik čita mora biti primjerena njegovim doživljajno-spoznajnim mogućnostima.

SVEUKUPNI DOJAM

Visok  broj  bodova  prema  ovom  kriteriju  može  dobiti  onaj  natjecatelj  koji zna ostaviti utisak, podijeliti s drugima svoju strast za knjigu i čitanje i prenijeti na druge želju za čitanjem.