IZVANUČIONIČNA NASTAVA UČENIKA RAZREDNE NASTAVE

Autor: Gordana Šimunec, 4. 11. 2019.

Nikada nemojte „prodati“ smijeh

Naslov ovoga teksta ujedno je i glavna pouka koju su učenici i učitelji od 1. do 4. razreda naše Škole dobili nakon predstave TimmThaler ili prodani smijeh.

Iako su oblaci i kiša pomalo remetili našu izvanučioničnu nastavu, koja se 29. listopada održala u Zagrebu, ukupni dojam učenika i učitelja bio je ipak vrlo pozitivan. U Gradskom kazalištu Trešnja osjećali smo se vrlo ugodno, a nakon predstave još smo neko vrijeme sređivali dojmove, osobito kada su nam glumci dali do znanja da je upravo smijeh odraz naše unutarnje slobode i nesputanosti. Redatelj predstave je Rene Medvešek, a glavni glumac Matija Čigir odlično se snašao u ulozi TimmaThalera.

Po svršetku predstave učenici prvih i drugih razreda nastavili su s obilaskom Zoološkog vrta. Zorna nastava bila im je vrlo sadržajna, zanimljiva i nadasve poučna. Evo nekih njihovih dojmova:

Vožnja autobusom bila je zanimljiva.

Gabrijel, 1.a

Iako je padala kiša bilo mi je lijepo u Zagrebu. Nosili smo šarene kišobrane i kabanice. Zagreb je veliki grad.

Hana, 1.a

Najljepše mi je bilo na predstavi u kazalištu. Nasmijao sam se bakici koja je plesala.

Nikola, 1.a

Ručali smo u McDonaldsu. Hrana je bila fina.

Mia, 1.a

U Zoološkom vrtu vidio sam puno životinja. Najviše su mi se svidjeli tuljani i krokodili.

Dino, 1.a

Predstava mi se svidjela zato jer se pjevalo o margarinu.

Glumci su bili zabavni.

Naučio sam da nije važno koliko si bogat ako nisi sretan i nasmijan.

Alex, 2.a

Predstava mi je bila jako dobra i zabavna.

Na kraju mi je bilo drago da su Timmu uspjeli izmamiti osmijeh na lice.

Želim da su uvijek svi nasmijani.

David, 2.a

Svidjelo mi se kad su Timma spasili njegovi prijatelji.

Najljepše mi je bilo kad je Timm  vratio svoj osmijeh.

Emil, 2.a

Najviše mi se svidio glavni lik.

On je svoj smijeh zamijenio za dobivanje oklada, ali je požalio.

Naučila sam da se nikad ne smijemo prestati smijati

Franka, 2.a

Predstava je bila vesela, ali i tužna.

Dječak Timm je prodao svoj smijeh da ne bi bio siromašan.

Nije bio sretan jer je izgubio svoju radost, osmijeh i slobodu.

Gita, 2.a

Učenici trećih i četvrtih razreda obišli su zagrebački Gornji grad.  Razgledali su najstarije dijelove Zagreba, Kaptol i Gradec, uz zanimljivo vođenje gospodina Martina koji im je ispričao brojne zanimljive legende i povijesne činjenice. Također puni dojmova rekli su sljedeće:

Bilo mi lijepo u Dječjem kazalištu Trešnja gdje smo gledali predstavu Timm Thaler ili prodani smijeh. Predstava je bila vrlo zanimljiva i poučna. Bila sam sretna kad je dječak Timm vratio svoj smijeh koji je prodao gospodinu Garvu (Vragu).

Lea, 3. a

U Zagrebu me se najviše dojmio top na kuli Lotrščak. Zanimljiva mi je prošlost Gornjeg grada.

Petra, 3. a

Zanimljiva mi je bila željezna maketa grada Zagreba koja je mali prikaz tako velikog prostora. Posebno me se dojmio tunel kojim smo prolazili od Griča do Kaptola.

Laura, 3. a

Gledala sam predstavu Timm Thaler.

Radilo se o zločestom barunu Garvu koji je ukrao najbolji smijeh Timma Thalera i iskoristio sliku nasmiješenog Timma za reklamu margarina. U zamjenu za smijeh Timm dobiva mogućnost da osvoji svaku okladu. Barun Garv Timmov je skrbnik. Kad se novinar Krešimir počne raspitivati o Timu, on mu to onemogućava. Krešimir je uporan i na kraju ipak dobije intervju sa Timom te mu na taj način pomogne vratiti smijeh.

Predstava je bila vrlo zanimljiva i smiješna. Posebno mi se sviđalo što je na početku predstave strop bio pun blještavih zvjezdica. Kazalište je izvana prekriveno mnoštvom šarenih pločica, a na ulazu su nas dočekale djevojke u crnim haljinama s crvenim pojasom koje su bile jako lijepe. Sve to jako mi se svidjelo i ostat će mi u lijepom sjećanju.

Lucija Detić, 3. b

Predstava Timm Thaler me se izuzetno dojmila, jer je bila vrlo zanimljiva i poučna.
Timm je dječak koji je bio sretan i volio se smijati. Jednoga dana je s barunom potpisao ugovor, te mu je prodao svoj smijeh.
Dugo je bio nesretan, sve dok mu prijatelj nije pomogao vratiti smijeh.
Naučio sam iz ove predstave da moramo biti zadovoljni s onime što
imamo. Ne smijemo težiti za nečime što nam ne pripada.
Razlog za smijeh imamo svakodnevno. Sreća je smijati se.

Jan Domislović Cvek, 3. b

Predstava mi je bila jako zanimljiva i lijepa. Glumci su jako dobro glumili i mene su jako nasmijali i oduševili.

Leo Zamuda, 3. b

Predstava je bila zabavna, poučna i smiješna.

Najviše mi se sviđalo kada je u proljeće palo malo snijega, a nije mi se sviđalo kada je Garv oduzeo smijeh Timmu.

David Horvat, 3. b

Predstava mi je bila zabavna i poučna. Rastužilo me kad je Timm prodao svoj smijeh jer mislim da to nije bilo lijepo . Bez osmjeha i smijeha ne bih mogli živjeti i svijet bi bio jako tužno mjesto.

Sunčana Juriša, 3. b

U kazalištu je bilo lijepo. Uživali smo u trudu glumaca u predstavi TimmThaler ili prodani smijeh. Bilo mi je zanimljivo prolaziti kroz tunel Grič. U katedrali me začudio grob blaženog Alojzija Stepinca.

Sandro Novak, 4. b

Meni, a nadam se i svima ostalima, je bilo lijepo u Zagrebu jer smo se družili i naučili mnogo toga o Zagrebu. Predstava TimmThaler ili prodani smijeh je bila zanimljiva i poučna.

Nika Đurkas, 4. b

Meni je u Zagrebu bilo odlično jer se uvijek može naučiti nešto novo. Najljepša mi je bila vožnja autobusom jer sam bila s najboljom prijateljicom. Preporučila bih svima da posjećuju kazališne predstave.

Simona Benc, 4. b

Tekst napisao: Darko Meštrić, učitelj