2024-02-11 18:34:57

KORAK, POKRET, OKRET!: RADIONICA NARODNIH PLESOVA

Da bismo cijenili druge, najprije moramo cijeniti sebe

Druga plesna radionica kojom se ostvaruje projekt građanskoga odgoja i obrazovanja „Korak, pokret, okret!“ održana je u našoj školi 5. veljače 2024. Folklorni znalac i umjetnički voditelj KUD-a „Ježek“, Beretinec Krešimir Plantak Večerin sa svojim je folklorašima održao radionicu narodnih plesova.

Za početak radionice voditelj Krešimir pripremio je iznenađenje za učenike, ali i učiteljice. Iz crvene kutijice izvadio je gumu za svima dobro poznatu igru gumi-gumi. Prve su se, uz podršku učenika, u igri okušale učiteljice, ujedno i voditeljice projekta: Sunčana Lelkić, Maja Priher, Jelena Keretić i Petra Bošnjak. Učiteljicama je u igri pomogla Sanja Požgaj, učiteljica razredne nastave i voditeljica folklorne skupine naše škole, koja se dobrovoljno uključila u radionicu. Nakon njih svoje su vještine, u ovoj nekada izuzetno popularnoj igri, pokazali i učenici sudionici projekta.

Poslije zanimljivoga zagrijavanja uslijedio je teorijski dio radionice. Voditelj Krešimir učenicima je govorio o početcima i razvoju narodnih plesova, njihovoj raznolikosti, plesnim koracima, glazbi koja ih obilježava, ali i o različitoj folklornoj odjeći i obući. Osvrnuo se i na brojalice i brzalice iz kojih su nastale razne koreografije, a g. Ilija Fijok, predsjednik KUD-a „Ježek“, okupljenima je otkrio brzalicu „Jež, kam peš?“ koju je naučio u mladosti, a sada ju prenosi mladim folklorašima:

Jež, kam peš?

V Kelemen po remen,

v Toplice po žlice,

v goru po svoru,

v šumu po kumu,

v jamu po mamu.“

Praktični je dio svima bio zanimljiviji od teorijskoga. Folkloraši KUD-a „Ježek“, uz pomoć učiteljice Sanje, otplesali su koreografiju „Turopolje“ te otpjevali narodnu pjesmu „Devojčica kolo vodi“ za koje su bili nagrađeni gromoglasnim pljeskom. Nakon izvrsno otplesane koreografije, sudionike projekta naučili su korak turopoljskoga drmeša. Svi su se potom križno uhvatili za ruke, formirali krug te uz taktove ta, ta-te, ta pokazali naučene plesne korake.

Na samome kraju voditelj Krešimir prezentirao je i nekoliko narodnih nošnji iz različitih krajeva Hrvatske, a radionica je završena u plesnome ritmu uz pjesmu „Lepa Mara“.

Sudjelovanjem na ovoj radionici shvatili smo da plesanje folklornih plesova zahtijeva dobru kondiciju, spretnost i ritmičnost, ali smo isto tako naučili važnost istraživanja, čuvanja i njegovanja svoje tradicije jer „da bismo cijenili druge, najprije moramo razumjeti i cijeniti sebe“.

Fotografije

Nika Đurkas, 8. b


Osnovna škola "Vladimir Nazor" Sveti Ilija