ČETVRTAŠI U ŠKOLI U PRIRODI

Autor: sunčana lelkić, 18. 6. 2024.

Škola i mi u prirodi

Učenici četvrtih razreda sa svojim su učiteljicama Danicom Detić, Sanjom Požgaj te učiteljicom tjelesne i zdravstvene kulture Tajanom Cikojević boravili u Školi u prirodi na otoku Lošinju. Program škole održavao se kroz četiri dana, od 2. do 6. lipnja 2024.
Kroz uključenost u životnu stvarnost učenici su istraživali, proučavali i spoznavali o prirodnim i kulturnim znamenitostima primorskog zavičaja.

Na put smo krenuli autobusom u ranim jutarnjim satima iz Svetoga Ilije.
Na našem putovanju do mora najprije smo se zaustavili u Gorskom kotaru i zaputili se u Park-šumu Golubinjak. Maleni, ispod visokih stabala čije krošnje sežu do neba, popeli smo se strmim i krivudavim šumskim stazama do Kraljice šume – stasite jele koja zadivljuje svojom snagom i ljepotom. Stara je gotovo 250 godina i simbolizira postojanost i opstanak čovjeka u tim  krševitim krajevima. Put kroz šumu nastavili smo dalje do medvjeđeg brloga, zatim smo se spustili u Golubinju špilju, izašli kroz otvor u stijeni, stigli do Vrata pakla i…natrag.
Saznali smo da su se u ovoj bajkovitoj šumi snimali poznati domaći i strani filmovi – Kapelski kresovi te film o slavnom indijanskom poglavici Winetouu. Čudesna šuma Golubinjak ispunila nas je ushićenjem, svježom energijom i radošću pa smo u lakoći nastavili naše putovanje prema moru. U pristaništu Valbiska ukrcali smo se na trajekt, a onda opet na autobus te smo negdje iza podneva stigli u dječje odmaralište u Nerezinama. Ljubazni domaćini odmarališta dočekali su nas raširenih ruku i pomogli nam da se smjestimo u sobe i odmorimo.
U večernjim satima prošetali smo naseljem Nerezine i upoznali se s njegovim osobitostima i znamenitostima.

Drugog dana našeg boravka u Školi u prirodi, nakon jutarnjeg kupanja u Nerezinama, otputovali smo na Mali Lošinj. Posjetili smo Muzej Apoksiomena gdje smo s velikim zanimanjem pratili priču o brončanom antičkom kipu mladog atletičara  Apoksiomena koji je pronađen u moru kod Lošinja. Priča o Apoksiomenu predstavljena je kroz devet scena u kojima smo mogli doživjeti Apoksiomena kroz različita osjetila. Razgledali smo prateću izložbu i postav kipa. Po izlasku iz muzeja obišli smo stari jedrenjak Nerezinac iz 19. stoljeća koji je privezan na Rivi lošinjskih kapetana ispred Muzeja Apoksiomena.
U šetnji gradom zaustavili smo se i predahnuli u Crkvi rođenja Blažene Djevice Marije.
Na kraju smo posjetili i razgledali Miomirisni otočki vrt. Udišući miomirise Mediterana upoznavali smo i proučavali biljni svijet otoka. Od bilja koje smo usput prikupili izradili smo miomirisne herbarije. Toga dana bili smo i u Institutu Plavi svijet u Velom Lošinju gdje smo učili i saznali brojne zanimljivosti iz evolucijskog razvoja i života dobrih dupina.

Treći dan zaputili smo se brodom na otok Susak. Uz razgledavanje otoka i njegovih znamenitosti veći dio dana proveli smo na plaži. Igrali smo se, kupali, skupljali školjke
i gradili dvorce i kule u pijesku. Kasno navečer, sretni i razdragani, vratili smo se u odmaralište u Nerezinama.

Zadnjeg dana našeg boravka u Školi u prirodi probudili smo se rano, spakirali putne torbe i nakon doručka ukrcali smo se u autobus. Stiglo je vrijeme povratka…

Iz Škole u prirodi vratili smo se obogaćeni novim znanjem, iskustvima i doživljajima.
Ispunjeni dobrim emocijama, sa sobom smo ponijeli i lijepe uspomene – slike i sjećanja na dobre ljude i divna mjesta. Upravo u tome i jest prava svrha, ljepota i vrijednost Škole u prirodi.

Danica Detić, učiteljica razredne nastave

« Listopad 2024 »