TREBA LI SLIJEDITI  MODNE TRENDOVE?

Trebamo li slijediti modne trendove? Uvijek nositi ono što je 'in'? Uzimati svojim roditeljima i zadnju kunu iz džepa da bismo dobili ono što želimo? Svatko ima drugačiji stav i razmišljanja, ali je li to uvijek ono pravo?

U školi ima mnogo djece, a svatko od njih je na neki način različit. Roditelji te djece imaju različita primanja, a ponekad ni to nije dovoljno da bi se namirile režije, osnovne potrebe svakog čovjeka i sve ostalo. Takvi roditelji ne mogu svojoj djeci priuštiti sve što požele, iako bi to htjeli. Dok jedni jedva krpaju kraj s krajem, drugi imaju sve što požele. Djeca takvih roditelja postanu razmažena, ne znaju se sami brinuti za sebe, misle samo na ono što oni žele i na njihov raskoš, ali u nijednom trenutku ne misle na one što nemaju ni za kruh. Zbog toga dolazi i do odbacivanja u društvu. Oni što imaju sve, ne znaju kako je onim drugima i tada ih počnu izbjegavati, širiti o njima laži, ismijavati ih i slično. Ni u jednom tom trenutku  ne znaju kako se ovi drugi osjećaju. Oni jednostavno ne znaju kako je to nositi odjeću, a da to nije marka Benetton, Nike, Adidas, Convers, s.Oliver  ili već bilo koja druga skupa marka. Takva odbačena djeca ponekad ni nemaju pravog prijatelja, ili neku drugu osobu kojoj bi se povjerili. Između onih koji imaju sve, i onih koji nemaju gotovo ništa, javlja se sloj djece čiji roditelji imaju normalna primanja i imaju sve što im je potrebno, ali ne i ono što je tada 'in'. Oni žele biti kao i drugi, u trendu i prilagoditi se takvoj sredini, a njihovi roditelji im žele sve omogućiti, pa daju i zadnju kunu za njihove želje i prohtjeve. Često se ljutimo na njih  zbog toga što nam ne kupe sve ono što mi poželimo. Ali, je li to u redu prema njima? Naravno da nije.

Zato ubuduće, budeš li poželio imati ono što je tada 'in', sjeti se da ima djece koja bi željela imati barem upola toga svega što ti imaš, ali i svojih roditelja koji ti sve to omogućuju.

Ivona Hrastić, 7.b

ŠKOLSKA MODA

Je li MODA sve što školskim hodnikom hoda?

Prolazeći školskim hodnicima, uhvatili smo male i velike stanovnike škole te prokomentirali njihov stil odijevanja i odjeću koju nose.

Brigita Kitner, učenica 8.a razreda prati modne trendove i nosi sve što je sad IN. Odjeću najviše kupuje u New Yorker-u i Tally Weijl-u. Odjeću kupuje svaki put kad mami sjedne plaća i potroši dosta novaca na nju. U njenom ormaru može se naći uskih hlača, majica i puno vesta. Voli sivu, plavu i crvenu boju. Koristi Love Princess parfem. Voli nositi nakit. Kod dečka joj se najviše sviđaju uske hlače.

Klara Cikač 6.a

Ilija Šegović, učenika 8.a razreda otkrio nam je nešto o svom modernom stilu odijevanja. Svoju trend odjeću najviše voli kupovati u New Yorkeru, ali kada ima priliku kupuje i u drugim dućanima kao što su H&M, C&A, Tom Taylor, PULL&BEAR, Peck&Cloppenburg. Svakodnevno se trudi moderno odijevati. Voli kupovati ono što je lijepo, a opet ne tako skupo. Ne opterećuje se time što drugi misle o njemu i njegovom odijevanju. Otkrio nam je da trenutno koristi parfem Antonio Banderas-The Secret. Na curi mu se najviše sviđaju uske hlače, majica, starke… Na odjeći voli vidjeti sve boje, od crne pa do svih nijansi duginih boja. Kad bi zavirili u njegov ormar, našli bi malo uže hlače, majice, veste, jakne, šalove…

Lorena Šinko, 6.a

Možda nije najbolji učenik, ali definitivno ima stila. Šestaš, Matej Požgaj  otkrio nam je kako u njegovom ormaru prevladavaju crne starke, majice s printovima bendova te uske hlače. On sluša rock, punk te metal pa tako i sami možemo zaključiti kakav stil zapravo „fura“. Odjeću najčešće kupuje u New Yorkeru i NiM shopu, a obuću u Deichmanu. Ne voli se baš previše isticati, ali mu je stalo kakvo mišljenje drugi drže o njemu. Ne izlazi iz kuće bez narukvica, remena te ostalih modnih dodataka koji, kako on kaže, doprinose njegovom izgledu. No, najviše vremena posvećuje svojoj kosi. Spomenuo nam je da mjesečno potroši 150 ml gela te kad bi mogao, kosu bi obojio u crveno. Po njegovom mišljenju cura iz snova treba „furati“ rockersku odjeću.

Tea Požgaj i Monika Horvat, 8.b

Učenica 8. razreda, Ivana Njegovec otkrila nam je nekoliko svojih tajni oblačenja.

Kaže da nema nikakav poseban stil oblačenja i da nosi sve što joj se sviđa. U odjeći se voli osjećati udobno te voli kombinirati marame, naušnice i remene. Najčešće odjeću kupuje u Takko i CiA te na nju ne troši previše novaca. U njenom ormaru može se pronaći sve, samo ne previše upadljivih boja. Više vremena posvećuje kombiniranju odjeće, nego uređivanju kose. Kad bi bojila kosu, obojila bi ju u  crveno. Ponekad pegla kosu, no više voli prirodan izgled. Najdraže su joj starke i tenisice.

Kao savjet ostalim curama koje vole nositi različite kombinacije svoje odjeće, nadodala je da nose udobnu odjeću te ne previše tamnu. Ivana svoju inspiraciju traži u svojim starijim sestrama. Ovo je primjer učenicima da inspiraciju ne traže u nekim poznatim osobama, već da kao Ivana svoju inspiraciju pronađu u osobi koju vole.

Hana Šestak 6.a