ODRŽANO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS NA NJEMAČKOM I ENGLESKOM JEZIKU

Autor: Tatjana Slunjski, 25. 5. 2023.

Vorlesewettbewerb = Reading Competition 2023.

U školskoj knjižnici naše škole 11. i 12. svibnja 2023. održalo se prvo  dvojezično natjecanje u čitanju naglas na njemačkom (Vorlesewettbewerb) i engleskom (Reading Competition) jeziku. Učenici su se natjecali u dvije kategorije: 3. i 4. razredi te 5. i 6. razredi.

U četvrtak, 11. svibnja održalo se natjecanje za 3. i 4. razrede. U čitanju naglas na njemačkom jeziku sudjelovali su učenici Marko Beli, Lukas Cmrečak, Vito Svrta i Nataša Škriljevečki iz 3.a te Emma Cikač, Hana Mikić, Tin Milinković i Gita Ribić iz 4.a. Učenici su čitali dijelove priče Hansa Wilhelma „Du schaffst es Josephine“.

U čitanju naglas na engleskom jeziku sudjelovali su učenici Franka Cvek, Elena Ivšić, Magda Kreš i Mateo Mešnjak iz 3.b te Jana Kreš, Tin Minđek, Ana Šestak i Toma Šredl iz 4.b. Učenici su čitali Grimmovu bajku „Snow White“.

Prvo mjesto u čitanju naglas na njemačkom jeziku osvojila je Hana Mikić iz 4.a, a u čitanju naglas na engleskom jeziku prvo mjesto pripalo je Ani Šestak iz 4.b.

U petak, 12. svibnja održalo se natjecanje za 5. i 6. razrede. U čitanju naglas na njemačkom jeziku sudjelovali su učenici Dorian Kaniški, David Pukšić i Gita Šantek iz 5.a te Laura Ciglar, Dominik Domislović i Kaja Milinković iz 6.a.

U čitanju naglas na engleskom jeziku sudjelovali su učenici Leonarda Cesar, Dina Cilar, Lucija Lukač i Ivano Pozder iz 5.b te Lucija Detić, Jan Domislović Cvek i Ian Petković iz 6.b.

Učenici su čitali ulomak romana L. F. Bauma „Der Zauberer von Oz“ odnosno „Wizard of Oz“. Zanimljivo je spomenuti da je roman „Čarobnjak iz Oza“ prvi put objavljen upravo u mjesecu svibnju, točnije 17. svibnja 1900. godine.

Prvo mjesto u čitanju naglas na njemačkom jeziku osvojila je Kaja Milinković iz 6.a, a u čitanju naglas na engleskom prvo mjesto pripalo je Luciji Lukač iz 5.b.

Čitanje naglas na stranim jezicima prema unaprijed utvrđenim kriterijima (kreativnost uvodnog dijela, jasnoća, razgovjetnost, izražajnost u nastupu i sveukupni dojam) ocjenjivali su članovi povjerenstva, i to učenici sedmih i osmih razreda.  Ove godine članovi povjerenstva bili su učenici Nika Ribić (7.a), Kristijan Kožul (8.a) i Matea Ivičević (8.b) koji su se na početku natjecanja predstavili natjecateljima i njihovim navijačima na njemačkom i engleskom jeziku.

Prvoplasiranim učenicima, svim natjecateljima i članovima povjerenstva uručene su diplome i prigodne nagrade koje su osigurale naša Škola te izdavačke kuće Alfa, Profil Klett i Školska knjiga.

Na ideju o provođenju natjecanja došla je učiteljica Maja Majnarić, a provela ga je u suradnji s učiteljicama Marijom Ružić, Julijom Siročić Klasić i Mirjanom Vrček te knjižničarkom Tatjanom Slunjski.

Čestitamo pobjednicama, ali i svim čitačima na odličnim čitateljskim nastupima kojima su promicali važnost čitanja i učenja stranih jezika te razvijali samopouzdanje i kreativnost.

Maja Majnarić, učiteljica Njemačkoga  jezika

Tatjana Slunjski, stručna suradnica knjižničarka