OSMAŠI POSJETILI VUKOVAR

Autor: sunčana lelkić, 11. 6. 2023.

Mir je ono čemu trebamo težiti

Učenici osmih razreda krenuli su 1. lipnja 2023. na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda u Vukovaru“, u organizaciji Memorijalnoga centra Domovinskoga rata Vukovar. Pratili su ih njihovi razrednici Sunčana Lelkić i Igor Puček.

Na put su krenuli u četiri sata ujutro te usput pokupili učenike i učitelje OŠ Svibovec s kojima su proveli cijelu terensku nastavu. U Vukovar su stigli oko 9:30 te prvo obišli izložbeni prostor Memorijalnoga centra Domovinskoga rata. Nakon obilaska slušali su predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar te se prisjetili naučenoga gradiva iz Povijesti. Uslijedio je ručak, a nakon ručka razgledali su Muzej vučedolske kulture te Gradski muzej Vukovar gdje su saznali zanimljive činjenice iz povijesti toga kraja. Muzeji su bili zanimljivi, no posjet Vukovarskome vodotornju ostavio je jači dojam. Hrabro su se popeli na Vodotoranj odakle im se pružio nevjerojatan pogled koji sigurno neće zaboraviti. Uslijedilo je slobodno vrijeme u centru Vukovara te smještaj u hostel „Dubrovnik“. Nakon što su se smjestili i kratko odmorili, otišli su na večeru, a nakon večere u disko gdje su se mogli družiti s učenicima iz drugih škola.

Drugi je dan počeo doručkom, a nakon doručka krenuli su u posjet memorijalnim mjestima u Vukovaru. Prvo su posjetili Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“ gdje su gledali film o Domovinskome ratu, a potom doživjeli prostor bolnice iz toga vremena. Nakon bolnice uputili su se na Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata te Spomen dom i masovnu grobnicu na Ovčari gdje su zapalili svijeće za sve poginule i nestale u ratu. Nakon toga posjetili su crkvu sv. Filipa i Jakova, a iz autobusa su vidjeli Borovo Commerce, Kukuruzni put-Put spasa i Velepromet. Zadnje mjesto koje su posjetili bio je Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.

Za kraj terenske nastave sudjelovali su u kvizu u kojem su zauzeli odlično drugo mjesto te Školi mira. Tako su, nakon učenja o Domovinskome ratu i događajima na prostoru Vukovara i okolice 1991. godine, posjet završili u pozitivnome ozračju, svjesni činjenice da je mir ono čemu trebaju težiti.

Dorotea Fogec, 8. a