U MJESECU HRVATSKE KNJIGE UČENICI 4.B NA SATOVIMA LEKTIRE U KNJIŽNICI

Autor: Tatjana Slunjski, 5. 11. 2023.

Šuma Striborova - diorame, izložba i kviz znanja

U Mjesecu hrvatske knjige, 26. listopada 2023., učenici 4.b razreda u školskoj su knjižnici predstavili jedni drugima svoje diorame koje su izradili nakon čitanja bajke Šuma Striborova, a potom su u skupinama zaigrali kviz znanja koji je za njih pripremila knjižničarka. Ovim aktivnostima započeli su obilježavanje 150. obljetnice rođenja slavne književnice Ivane Brlić-Mažuranić koja će 18. travnja 2024. proslaviti 150. rođendan. Diorame učenika izložene su u školskoj knjižnici i tijekom Mjeseca hrvatske knjige mogu ih razgledati svi učenici škole i svi oni koji navrate u školsku knjižnicu.

Druženje u knjižnici učenici su započeli svečanim ulaskom u knjižnicu uz zvukove skladbe koja je dočarala ples Domaćih. Potom su jedni drugima predstavili svoje diorame. Diorama je uprizorenje neke scene uz pomoć modela, maketa, figura ili pozadinske slike. Učenici su kroz razgovor ugodni otkrili jedni drugima zašto su izabrali određenu scenu iz bajke i prikazali je dioramom, koje su likove prikazali, koliko im je vremena trebalo za izradu diorame te tko im je pomagao u izradi. Za satove posvećene Šumi Striborovoj, učenica Ella Dreven nacrtala je portret slavne književnice koji uokviren krasi prostor školske knjižnice. Nakon predstavljanja diorama, uslijedila je podjela u skupine i kviz znanja u kojem su učenici pokazali koliko poznaju Ivanin životopis te jesu li s razumijevanjem pročitali njezinu bajku Šuma Striborova. Osim DA-NE pitalica i točnog odgovora učenici su, iz posebne škrinjice, zatvorenih očiju izvlačili predmete koje su trebali povezati s likovima ili radnjom bajke pa su tako izvukli gumenu zmiju, triješće, šibice, gnijezdo s jajima, jelena, vjevericu, ribicu, Malika Tintilinića i druge predmete koje su sami donijeli, a neke su im ubacile učiteljica i knjižničarka. Na kraju sata proglašeni su pobjednici kviza znanja koji su nagrađeni slatkišima i straničnicima Mjeseca hrvatske knjige 2023. Osim učenika pobjedničke ekipe i ostali učenici u razredu pokazali su odlično znanje. Satove u knjižnici osmislile su učiteljica Sanja Požgaj i knjižničarka Tatjana Slunjski.

Tatjana Slunjski, stručna suradnica knjižničarka