PROJEKT ŽUPANIJSKOG ZAVODA ZA HITNU MEDICINU

Autor: Petra Bošnjak, 14. 11. 2023.

Sve što ste oduvijek htjeli znati o Hitnoj medicinskoj pomoći

U utorak, 7. studenog u našu su školu stigli članovi ekipe Hitne medicinske službe Županijskog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije. Na svu sreću, nije se radilo o potrebi za njihovom stručnom intervencijom već o projektu pod nazivom „Sve što ste oduvijek htjeli znati o Hitnoj medicinskoj pomoći“.

Projekt je namijenjen upoznavanju učenika osmih razreda osnovnih škola naše županije s namjenom i načinom rada hitne medicinske službe.  Glavni cilj projekta je ohrabriti i podržati uključivanje opće populacije u pružanje medicinske pomoći osobama u hitnim slučajevima. Naime, trenutno je u Hrvatskoj postotak pružanja prve pomoći prije dolaska Hitne medicinske službe na mjesto događaja samo 13% dok je u skandinavskim državama taj postotak oko 60%.

Učenici su od naših gostiju mogli čuti sve informacije o važnosti pružanja hitne medicinske pomoći osobama kojima je to nužno te kako mogu prepoznati stanja u kojima pravovremeno pružanje hitne medicinske pomoći doslovno znači spašavanje života. Učenici su također mogli pratiti demonstraciju postupka reanimacije te su naučili u kojem slučaju i kako početi s postupkom reanimacije. Neki od učenika isprobali su i kako vršiti postupak reanimacije na pokaznoj lutki.

Na kraju, osmaši su našim gostima iz Županijskog zavoda za hitnu medicinu postavili desetak pitanja na koje su oni sa zadovoljstvom odgovorili. Vrlo koristan i potreban projekt putem kojeg mladi mogu osvijestiti potrebu za pružanjem pomoći u trenucima kad je to najpotrebnije.

Luka Milinković, učitelj Biologije