SEDMAŠI I OSMAŠI SUDJELOVALI U PROGRAMU PREVENCIJE VRŠNJAČKOG NASILJA I NASILJA NA INTERNETU

Autor: sunčana lelkić, 17. 12. 2023.

Ne nosi svog zlostavljača u džepu

Predavanje i predstava na temu „Spriječimo nasilje na internetu – cyberbullying“, u organizaciji MUP-a i Policijske postaje Varaždin, namijenjeni učenicima sedmih i osmih razreda održani su u našoj školi 5., 6. i 7. prosinca 2023. godine.

Učenici su najprije poslušali predavanje policajca Siniše Laha o sigurnosti na internetu te o posljedicama koje cyberbullying ima na žrtvu tog oblika nasilja. Obnovili su znanje o pravilima ponašanja na internetu, osvijestili važnost promišljanja prije objave neke fotografije, komentara ili videa na internetu te se prisjetili da, kad nešto stave na internet, koliko god puta to obrišu, zapravo nikada neće biti stvarno obrisano. Predavanje ih se dojmilo i sigurno će ubuduće promisliti prije nego nešto objave.

Kako bi realnije shvatili važnost sigurnosti na internetu te djelotvornije upoznali njegove dobre i loše strane, naši su sedmaši i osmaši sa sedmašima i osmašima iz OŠ Beletinec pogledali predstavu „Dislike“ redatelja Peđe Gvozdića osmišljenu na tekst Petre Cicvarić. Glavnu ulogu u predstavi imao je mladi YouTuber i influencer Psycho Mouse, tj. Andro Damiš, koji je kroz interakciju s publikom, priču o djevojci Mariji, njegovoj prijateljici i žrtvi cyberbullyinga, te pripovijedanjem o vlastitom iskustvu s vršnjačkim nasiljem pokušao približiti važnost svega što se učenicima neprestano ponavlja o internetu. „Nije mi bio cilj djeci govoriti što raditi kada se nađu u takvoj situaciji, već preventivno djelovati. Cilj je predstavom proizvesti empatiju u djeci koja gledaju i pokazati im što se događa jednoj mladoj osobi koja je žrtva zlostavljanja na internetu“, rekla je spisateljica i glumica Petra Cicvarić. S obzirom na reakcije gledatelja, nedvojbeno je uspio. Konkretni su primjeri još više osvijestili učenike o učestalosti cyberbullyinga te utjecaju na žrtve. Učenicima je istaknuto da, ako su bili ili će ikad biti žrtva cyberbullyinga, trebaju razgovarati o tome s nekim u koga imaju povjerenja. Najgore je kad žrtva zadržava iskustvo za sebe.

Predavanje i predstava nadopunili su jedno drugo te pomogli učenicima doći do spoznaje da je internet istovremeno mjesto prepuno raznih zanimljivih i poučnih sadržaja i informacija, ali i mjesto koje pruža priliku zlostavljačima da anonimno nanose štetu bez straha o posljedicama. Važno je osvijestiti činjenicu da objavom nekog sadržaja, fotografije ili videa na internetu, puštamo cijeli svijet u svoj život. Valjalo bi poslušati riječi policajca Siniše Laha te promišljenim i opreznim korištenjem interneta onemogućiti zlostavljačima da stanuju u našem džepu.

Ema Kefelja, 8. a