VJERONAUČNA OLIMPIJADA 2024.

Autor: sunčana lelkić, 23. 3. 2024.

Vidjeti, prosuditi, djelovati

Naša je Škola 22. ožujka 2024. ponovno ugostila vjeronaučne olimpijce i njihove mentore povodom međužupanijske-biskupijske razine natjecanja Vjeronaučna olimpijada 2024., čija je ovogodišnja tema bila „Socijalni nauk Crkve“. U Natjecanju su sudjelovali učenici sedam škola iz Varaždinske biskupije: OŠ Kneginec Gornji, OŠ „Gustav Krklec“ iz Maruševca, OŠ „Petar Zrinski“ iz Šenkovca, OŠ Donja Dubrava, OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ iz Koprivnice, OŠ Koprivnički Ivanec te OŠ Trnovec.

Natjecanje je otvoreno himnom u izvedbi Velikoga pjevačkog zbora, a voditeljice programa Nika Ribić (8. a) i Simona Benc (8. b), koje je pripremala učiteljica Maja Priher, s veseljem su pozdravile natjecatelje, njihove mentore, članove povjerenstva te uzvanike: preuzvišenog oca biskupa monsinjora Božu Radoša, tajnika varaždinskoga biskupa vlč. Marka Domitera i upravitelja Župe Svetog Ilije Proroka Tomislava Dodleka.

Susret je započeo molitvom temeljenom na tekstu „U Sarfati – Čudo s kruhom i uljem“ iz Prve knjige o Kraljevima, a predvodio ju je biskup Radoš. Nakon molitve petašice Ana Šestak i Jana Kreš, vođene učiteljicom Sunčanom Lelkić, natjecateljima su recitalom uz tekst „Molitva šume“ poručile da budu promišljeni graditelji koje će odlikovati brižan odnos prema onome što grade. Okupljenima se tada obratila i ravnateljica Anđelka Rihtarić koja je ohrabrila natjecatelje na samome početku Natjecanja te im poželjela da budu uspješni, dobri, da spoznaju prijateljstvo i da postignu najbolje moguće rezultate. Za kraj programa zboraši, vođeni učiteljicom Jelenom Keretić, natjecateljima su podarili pjesmu „Ja prepoznat ću ljubav“ te ih potaknuli na to da šire stečeno znanje i grade svoje snove pazeći na dobrobit svih i svega oko sebe.

Natjecatelji su potom prionuli pisanome ispitu koji je trajao 45 minuta, a po završetku pisanja opustili su se na plesnoj radionici koju je za njih pripremila učiteljica Jelena Keretić. Za to su vrijeme mentori u pratnji pedagoginje Ines Pranjić Furjan i s. Leopolde Kefelja posjetili Samostan Presvetog Trojstva te Dječji vrtić „Anđeo“ u Svetome Iliji. Po završetku radionice natjecatelji su pristupili završnome dijelu Natjecanja – kvizu „Milijunak“.

Najbolji rezultat na Natjecanju ostvarili su učenici iz OŠ Trnovec pod vodstvom mentorice Ljiljane Mišak. Drugo je mjesto zauzela ekipa iz OŠ Koprivnički Ivanec s mentoricom Marijom Šokec, a treće mjesto učenici OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ iz Koprivnice čija je mentorica Đurđica Šmic. Učenicima, mentorima i članovima povjerenstva podijeljene su pohvalnice i zahvalnice koje su pripremile knjižničarka Tatjana Slunjski i vjeroučiteljica Gordana Šimunec, „Iljanska damica“ koja je rad naših vrijednih zadrugara, primjerak školskoga lista „Ilek“ te prigodna vrećica sponzora Školske knjige.

Tehničku podršku tijekom provedbe programa i Natjecanja pružali su učitelji Petra Bošnjak, Igor Puček i Darko Meštrić.

Svim sudionicima i njihovim mentorima čestitamo na postignutim rezultatima te se veselimo nekom sljedećem susretu!

Sunčana Lelkić, učiteljica Hrvatskoga jezika