PRIPOVJEDAČICA MARGARETA PERŠIĆ U NAŠOJ ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Tatjana Slunjski, 17. 4. 2024.

Ispričane priče poklonila Ivani za rođendan

Uzbudljiv, zabavan i poučan književni susret s profesionalnom pripovjedačicom Margaretom Peršić održan je su u školskoj knjižnici 27. ožujka 2024. na Svjetski dan kazališta. Na susretu su bili učenici razredne nastave sa svojim učiteljima. Zajedno s Margaretom uronili su u svijet njezinih priča koje je ona poklonila za rođendan slavnoj hrvatskoj književnici Ivani Brlić-Mažuranić budući da ćemo u mjesecu travnju proslaviti 150 godina od njezinog rođenja.

Na početku susreta, Margareta je učenicima pokazala svoj primjerak knjige „Priče iz davnine“ iz 1967. godine koji je donijela sa sobom, a iz kojeg joj je majka čitala Ivanine priče koje je obožavala slušati kao djevojčica.

Margareta je poznata po svom nekonvencionalnom i zabavnom načinu pričanja priča koji uključuje živopisni scenski nastup, izražajan glas, pokrete te interakciju s publikom koju na duhovit način uključuje u priču od samog početka. Tako je uključila i naše učenike, ali i učitelje. Oni su postati junaci iz priča i aktivno su sudjelovali u samim pričama. Odlično su se snašli u ulogama mladića, majki, zmajeva, starca, kraljice, princeze, Dobruške Dobrog, konja, kneginje…

Margareta Peršić već dvadesetak godina aktivno se bavi ilustracijama, izradom igračaka i lutaka od recikliranih materijala, žongliranjem, pisanjem, pripovijedanjem priča te uređenjem prostora. Svoje znanje i strast prenosi kroz različite pedagoške projekte u Hrvatskoj i inozemstvu te vođenje lutkarskih, dramskih i likovnih radionica.

Budući da je Margareta svestrana umjetnica, knjižnicu smo nastojali urediti njoj u čast. Na ulazu u knjižnicu dočekali su je gospodin i gospođa Praščić, dvije lutke od recikliranog materijala. Te su lutke napravljene u našoj školi prije desetak godina za izvedbu lutkarskog mjuzikla U potrazi za princezom. Knjižnica je u znak dobrodošlice bila ukrašena slikama i okvirima za fotografije od recikliranog materijala koji su izradili osmaši s učiteljicom Dijanom Piskač u sklopu projekta "Kad otpad postane inspiracija, nastaje likovna kreacija". U jednom se okviru našla i fotografija svestrane pripovjedačice koja se posebno razveselila kada je na interaktivnom ekranu vidjela projekciju svoje ilustracije „Malen ispod zvijezda“.

Na kraju druženja za pamćenje, učenici su zahvalili Margareti na svim predivno ispričanim pričama. Učenici prvih i drugih razreda poklonili joj sukulent u cvatu i uskrsnu dekoraciju, a učenici trećih i četvrtih razreda primjerak Ileka i Iljansku damicu koju uvijek rado ponese sa sobom na brojna putovanja na kojima pripovijeda bajke i priče.

Susret je povodom Svjetskog dana pripovijedanja koji se obilježava svake godine 21. ožujka te velike 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, organizirala knjižničarka Tatjana Slunjski u suradnji sa Školskom knjigom.

Magda Kreš, 4.b