Prvo mjesto i plasman na državo natjecanje

U organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice “Mladen Kerstner” Ludbreg u dvorcu Batthyany održano je u četvrtak, 7. studenoga 2019. Županijsko natjecanje u čitanju naglas. Na natjecanju je sudjelovala naša učenica Ema Kefelja iz 4.a. Za čitanje naglas odabrala je ulomak iz knjige Dnevnik Pauline P. Sanje Polak. Svojim nastupom Ema je osvojila najviše glasova županijskog prosudbenog povjerenstva. Kao najbolja čitačica Varaždinske županije u mlađoj kategoriji, Ema će sudjelovati na Državnom natjecanju u čitanju naglas koje će se održati 21. i 22. studenoga 2019. u Sisku.

U sklopu manifestacije „Čitajmo grofovski“ kojom se obilježava Mjesec hrvatske knjige u gradu Ludbregu, grof i grofica Batthyany otvorili su vrata dvorca natjecateljima u čitanju naglas. Natjecalo se ukupno 15 osnovnoškolaca Varaždinske županije, 8 u mlađoj i 7 u starijoj kategoriji čitača. Grof i grofica te njihova svita uživali su slušajući nastupe svih natjecatelja.

Emu su tijekom nastupa bodrile njezina prijateljica Paula Mikić, mentorica Tatjana Slunjski i vjeroučiteljica Gordana Šimunec koja je fotoaparatom zabilježila Emin pobjednički nastup.

Prema propozicijama natjecanja svaki je natjecatelj trebao u dvije minute iznijeti razloge odabira knjige, a zatim 3 minute čitati ulomak iz knjige prema vlastitom odabiru. Ocjenjivala se kreativnost uvodnog dijela, primjerenost teksta uzrastu, razgovjetnost, izražajnost, jasnoća i sveukupni dojam. Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: profesorica Nataša Sedlar, profesorica Marina Kovaček te operna pjevačica Barbara Othman, jednoglasno je odlučilo da će Ema predstaviti Varaždinsku županiju na Državnom natjecanju u čitanju naglas u kategoriji od 3. do 5. razreda.

Cilj ovog natjecanja je popularizacije knjige, čitanja i čitanja naglas, razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, razvijanje motivacijskih sposobnosti, poticanje usmenog izražavanja, unaprjeđenje čitalačkih sposobnosti učenika te naglašavanje važnosti čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja. Inicijator i organizator ovog natjecanja na državnoj razini je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak.

Čestitamo našoj Emi K.! I njoj i Paulini P. držimo palčeve na državnom natjecanju u Sisku. Sretno!