Riječ i slika glasniji od tenkova i topova

Deseti sat povijesti iz Vukovara na kojem su sudjelovali i naši učenici osmih razreda održan je 15. studenoga 2019. godine. Ovogodišnja tema bila je „Novinari  u Domovinskom ratu – riječ i slika jači od tenkova“.  Zajedno s našom školom na videokonferenciji uključilo se 500 učenika iz 18 škola iz cijele Hrvatske. Domaćin je, kao i svake godine, bila Osnovna škola Dragutina Tadijanovića iz Vukovara.

U našem javljanju iz Svetoga Ilije uvodnu riječ imala je ravnateljica naše škole, Anđelka Rihtarić. Voditeljica videokonferencije iz naše škole bila je učiteljica Martina Sedlar koja je zajedno s učenicima osmih razreda, Franjom Sokol, Klarom Požgaj, Sebastianom Cinkušom, Laurom Posavec – Lončarić te Anom Cikač pripremila prezentaciju o ratnim izvjestiteljima iz Varaždinske županije.  Ove godine projekt je bio usmjeren na otkrivanje i svjedočenje istine o Domovinskom ratu ratnih izvjestitelja.

Tehničku podršku u prijenosu javljanja iz Svetog Ilije pružile su učiteljica Informatike Tamara Pofuk i knjižničarka Tatjana Slunjski. Prezentaciju su vodile učenice 8. razreda Laura Posavec – Lončarić i Ana Cikač.

Nakon videokonferencije, ravnateljica Anđelka Rihtarić obratila se našim učenicima koji su strpljivo pratili Sat povijesti iz Vukovara i dotakla im srca dirljivim riječima.

Učenici od Dubrovnika do Vukovara ovom videokonferencijom ujedinili su se kako bi zajedno učili i razgovarali o slavnim danima obrane Vukovara i domovine Hrvatske.

„Godine prolaze, sjećanja blijede, ali neki se događaji nikad ne zaboravljaju.“  Zlatko Mehun