„Kaj je naša duša i naša popiefka“

U Varaždinskim Toplicama 26. veljače 2020. godine održan je Festival Ivan Kukuljević Sakcinski i Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“ u organizaciji Europskog centra za darovite Hrvatska i Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije.

Cilj je Smotre njegovati dječje domoljubno pjesništvo na kajkavskom narječju, osvijestiti važnost očuvanja zavičajnog govora, potaknuti rad pjesnički nadarenih učenika osnovnih škola te njegovati svijest o zavičajnoj pripadnosti nacionalnom identitetu. Na Smotri su sudjelovale dvije učenice naše škole – Izidora Osonjački čija je mentorica učiteljica Maja Priher te Milena Pintarić čija je mentorica bila učiteljica Martina Lakuš. Učenica Izidora Osonjački pozvana je da svoju pjesmu Hrvatski sonet interpretira na Smotri, no zbog njene spriječenosti to je učinila učenica Franja Sokol. Izidorina pjesma Hrvatski sonet, kao i Milenina pjesma Domaja, za se ti fala objavljena je u zbirci pjesama „Kaj je naša duša i naša popiefka“.

Program su, osim smotre, činila i dva predavanja. Predavanje pod nazivom „Za svjetlost stvoren. O Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom i govoru nakon kojeg više ništa nije bilo isto“ održao je poznati hrvatski pisac dr. sc. Kristian Novak. Drugo predavanje „Zvučni atlas hrvatskih govora“ održao je dr. sc. Velimir Piškorec u suradnji s dr. sc. Ivanom Kurtović Budja. Smotru je kratkim osvrtom „Jezik kao bliskoznačnica za domoljublje“ završila predsjednica Stručnog prosudbenog povjerenstva Valentina Šinjori.