Istraživači planeta Z.

Svi učenici viših razreda koji vole istraživati mogu se uključiti u Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Istraživači planeta Z. Naziv kviza u skladu je s ovogodišnjim Mjesecom hrvatske knjige koji je posvećen planetu Zemlji, s motom Razlistaj se! Iznimno, ove godine, umjesto čitanja knjiga, treba istražiti ponuđene online izvore informacija.

Kvizu se pristupa s mrežne stranice http://www.mhk.hr/kviz/, a može ga se rješavati na računalu, tabletu ili mobilnom telefonu. Prije rješavanja pažljivo pročitajte upute, a ako trebate pomoć, dođite u knjižnicu ili pišite na knjiznica.sveti.ilija@gmail.com.
Kviz možete rješavati do 23. listopada 2020. godine. Svaki učenik kviz može riješiti samo jedanput. Više informacija o kvizu saznajte klikom na nastavak vijesti.

Sretno svima!

Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Kviz se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i dijaspori.

Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenoga), a već više od 20 godina organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba –Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.

Zbog epidemiološke situacije i kompleksne nabave knjiga za školske knjižnice izvan roka, za ovogodišnji kviz, umjesto pročitanih 3 knjiga, treba proučiti ponuđene provjerene online izvore informacija koji su dio pitanja u kvizu. Kviz se sastoji od 15 pitanja. Uz svako pitanje nalazi se i poveznica na online izvor u kojem se krije odgovor na pitanje.

Pravila Kviza (izvadak) - više na http://www.mhk.hr/kviz/pravila

1. Nacionalni kviz za poticanje čitanja rješavaju učenici viših razreda osnovnih škola, u narodnim i školskim knjižnicama ili kod kuće diljem Hrvatske i djeca iz dijaspore.
  2. Za točne odgovore na pitanja iz Kviza potrebno je istražiti i proučiti ponuđene online izvore informacija koji su dio pitanja u Kvizu.
  3. Svako dijete Kviz može riješiti samo jedanput.
  4. Kviz se može riješiti na bilo kojem računalu, tabletu ili pametnom telefonu, te se obavezno mora navesti naziv školske ili narodne knjižnice u kojoj je dijete član da bi mogao sudjelovati u završnom izvlačenju nagrada.
  5. Kviz se može riješiti najkasnije do 23. 10. 2020. godine.
  6. Svi točno riješeni upitnici Kviza, s navedenim nazivom narodne ili školske knjižnice, bit će uključeni u izvlačenje pobjednika koje će se organizirati krajem listopada 2020. godine u Hrvatskom centru za dječju knjigu.

Ovaj mjesec: 2019