Književni likovi u učionicama naše škole

Tematskim maskiranjem u likove iz dječjih romana, bajki i priča učenici razredne nastave i njihovi učitelji započeli su na pokladni utorak, 16. veljače 2021. obilježavati Godinu čitanja.

U učionicama naše škole toga su dana nastavu pratili Crvenkapica, Trnoružica, Matovilka, Pepeljuga, poštar Kolbaba, Francek i Marica, poštarski patuljci, General Kiro miš, šegrt Hlapić, Gita i njezina papiga, Bundaš, crni čovjek, Pero, Ljuban, Stribor, Domaći, snaha-guja, baka, budalasti sin, Bambi i njegovi šumski prijatelji, lovci, vukovi, prinčevi i princeze, kraljevi i kraljice, vile, vještice i brojni drugi likovi iz poznatih dječjih romana, bajki i priča u koje su se maskirali učenici razredne nastave i njihovi učitelji. Tako je primjerice u 1.b nastavu održavala Crvenkapica, u 2.a poštar Kolbaba, a u 3.b Majstor Mrkonja.

Na ideju o provođenje ove aktivnosti došle su vjeroučiteljica Gordana Šimunec i knjižničarka Tatjana Slunjski, a u njezinoj su realizaciji sudjelovali svi učenici razredne nastave, njihove učiteljice Danica Detić, Sanja Požgaj, Nikolina Cmrečak Blaži, Paula Peharda, Jasenka Minđek, Anica Hajdinjak, Monika Copak, učitelj Darko Meštrić i ravnateljica Anđelka Rihtarić.

Učitelji su unaprijed dogovorili sa svojim učenicima koja će im književna djela koja su čitali biti inspiracija za izradu maski i kostima. Tako su prvašima inspiracija bile Grimmove bajke, učenicima 2.a Poštarska bajka, učenicima 2.b General Kiro miš, učenicima 3.a i 3.b romani Čudnovate zgode šegrta Hlapića i Vlak u snijegu, učenicima 4.a Šuma Striborova, a učenicima 4.b roman Bambi. U izradu maski i kostima uključili su se roditelji učenika i ostali članovi obitelji.

Osim maskiranja u lik iz knjige, svaki je učenik na pokladni utorak u svom razredu predstavio svoj lik. Nakon predstavljanja, uslijedilo je razredno glasovanje za izbor dvoje najboljih likova pojedinog razreda. Učenici su trebali izabrati dva lika koji svojim kreativnim kostimom, pojavom i nastupom mogu i druge učenike zainteresirati za knjigu iz koje dolaze i potaknuti ih na čitanje.

Nakon izbora titulu za najkreativnije maskirani književni lik i njegovo najzanimljivije predstavljanje ponijeli su prvaši Rafael Barulek, Nataša Škriljevečki, Luka Vujasinović i Zara Melnjak, drugaši Gabrijel Blaži, Nikola Epling, David Eršeg i Ana Šestak, trećaši Franka Barulek, Martin Jalšovec, Dina Cilar i Nola Mlakar te četvrtaši Roko Mavrić, Dona Plantak, Leo Zamuda i Karlo Šinko. Ovih 16 učenika nagrađeno je knjigama i Linoladama, a svi ostali učenici zasladili su se bombonima.

Učenici nagrađeni knjigama obećali su da će knjige dobivene na poklon u ovoj 2021. Godini čitanja svakako i pročitati. Prvaši i drugaši nagrađeni su slikovnicama Pas Očalinko i pjevačice s Rahelina imanja, Izgubio se jedan zeleni pas, Mačak Keks, Gospodin Ku Ku, Domaća zadaća, Veseli dimnjačar, Pijanistica i Uljuđeni vuk. Trećaši su nagrađeni knjigom stripova Durica: male ljubavi, a četvrtaši romanom Hrvoja Hitreca Matko na štakama.

Budući da je zbog trenutne epidemiološke situacije privremeno odgođena planirana Povorka knjiga u kojoj bi se likovi iz dječjih romana, bajki i priča imali prilike vidjeti, upoznati, razgovarati i družiti, nastupi svih 16 izabranih razrednih likova su snimljeni kako bi oni svojom pojavom i nastupom i druge učenike potaknuli da uzmu u ruke knjigu iz koje dolaze. Nadamo se da će u tome i uspjeti!

Fotografije i prezentacije: G. Šimunec

U nastavku vam otkrivamo u koje su se likove maskirali učenici koji su ponijeli titulu najkreativnije maskiranog književnog lika i njegovo najzanimljivije predstavljanje, iz kojeg djela dolaze te tko je autor toga djela.

Klikom na ime i prezime pojedinog učenika možete pogledati i poslušati njegovo predstavljanje lika. Predstavljanja možete i lajkati. :)

3.a

Franka Barulek - Gitina papiga - Čudnovate zgode šegrta Hlapića - Ivana Brlić-Mažuranić

Martin Jalšovec šegrt Hlapić - Čudnovate zgode šegrta Hlapića - Ivana Brlić-Mažuranić