Kome je Marul donio blago?

Završna Večer čitanja u sklopu projekta Marul je naše blago održana je 9. prosinca 2021. godine u toplome ozračju dvorane pripremljene za snimanje Božićne čestitke. Uzvici oduševljenja pri pogledu na obilje snježnih pahulja, okićenu jelku, poklone, mekane klupice te lampice i svjećice bili su odličan uvod u četvrtu po redu Večer čitanja.

Nakon što su se skupine u već poznatom sastavu udobno smjestile na svoje dekice, učiteljica Sunčana Lelkić uputila im je riječi dobrodošlice te ih upoznala s planiranim aktivnostima koje su skupine nestrpljivo očekivale imajući na umu da će na kraju Večeri biti proglašena pobjednička skupina.

U prvoj su aktivnosti skupine učile napamet početnu strofu Judite uz napomenu da će im stečeno znanje biti potrebno u kvizu. Ravnateljica Anđelka Rihtarić krasnoslovila je prvu strofu te učenike uvela u proces učenja napamet ukazujući im na pravilno naglašavanje i izgovaranje riječi. Skupine su imale pet minuta za učenje nakon čega je svaka skupina zborno krasnoslovila naučenu strofu. Sve su skupine uspješno obavile zadatak.

U aktivnosti Čitamo mi, čitate vi učenici su se ponovno bavili strofama koje su upoznali na prošloj Večeri. Učiteljice Gordana Šimunec, Maja Priher i Sunčana Lelkić te knjižničarka Tatjana Slunjski i ravnateljica Anđelka Rihtarić svakoj su skupine čitale dvije strofe iz originalnog epa, a članovi su, među deset ponuđenih strofa, trebali odabrati dvije strofe prepjeva koje odgovaraju pročitanim strofama te ih pročitati ostalim članovima. U ovoj je aktivnosti svaka skupina osvojila maksimalni broj bodova.

Kako bi ponovili sadržaj Judite, učenici su u aktivnosti Priču složi i bodove umnoži imali zadatak pravilno poredati devet kompozicijskih dijelova koje su na kraju aktivnosti glasno pročitali.

Uslijedio je kviz Marul je naše blago koji je vodila knjižničarka Tatjana Slunjski, a koji je obuhvaćao pitanja o biografiji Marka Marulića, sadržaju Judite te biblijskim junakinjama koje su učenici upoznali na drugoj Večeri čitanja. Točnost nadopunjavanja rečenica, biranja pravilnog ponuđenog odgovora ili uočavanja nepravilnosti na crtežu Judite opisane u Marulovom epu, koji je pripremila učiteljica Dijana Piskač, pažljivo su pratili i bodovali učitelji pomagači: Igor Puček, Ondina Strahonja Novak, Jelena Keretić, Tajana Cikojević i Maja Priher. Učenici su bili vrlo aktivni, a atmosfera uzbudljiva i napeta jer su osvojeni bodovi odlučivali o pobjedničkoj skupini.

Učiteljica Sunčana Lelkić nakon kviza pozvala je učenike na okrjepu, a zatim je uslijedila još jedna zanimljiva rasplesana aktivnost koju je vodila ravnateljica Anđelka Rihtarić, a kojom se željelo prikazati slavlje koje je u davna vremena uslijedilo nakon Juditinog trijumfa. Učenicima su se u aktivnosti pridružili i učitelji. Razbrojavanjem su se podijelili u pet skupina. Svaki učenik u skupini predstavio se određenim pokretom ili kombinacijom pokreta koju je ostatak skupine ponovio. S učenjem pokreta sljedećeg člana, ponavljali su se i pokreti prethodnih članova kako bi ih svi dobro usvojili. Sljedeći je zadatak bio pokretima napraviti koreografiju uz melodiju Žminjske polke koju je učitelj Igor Puček emitirao putem zvučnika. Skupine su redom izvodile svoje uvježbane koreografije koje su svi sudionici pratili pljeskom. Uslijedio je finalni plesni spektakl: ravnateljica je u određenome vremenskome razmaku uvodila na podij pojedinu skupinu te koordinirala njihovo kretanje u prostoru kako bi se stvorila potpuno nova koreografija.

Po završetku plesnog slavlja uslijedilo je proglašenje pobjednika i uručivanje nagrada. Svi su učenici darivani prigodnim paketom Školske knjige, blokićem s likom Marka Marulića i kemijskom olovkom s njegovim potpisom te čokoladnom torticom ili čokoladom, ovisno o osvojenome mjestu. Pobjednička ekipa dobila je još i ogledalca s Juditinim likom te slikovnice Marul i Judita Andrijane Grgičević koje smo čitali na Večerima čitanja. Poklon je dobio i učenik David Šredl, koji je uz učitelja Luku Milinkovića snimao aktivnosti na Večerima.

Večer je završila u dobrome raspoloženju i smijehu, uz zadovoljna lica učenika i učitelja, no projekt Marul je naše blago traje i dalje: učiteljica Dijana Piskač koordinira dovršetak murala, učiteljice Sunčana Lelkić i Maja Priher pripremit će skupinu učenika za prepričavanje Judite u svakome razrednom odjelu te organizirati natjecanje u čitanju naglas.

Foto priča: snimila i posložila Gordana Šimunec

U provedbi projekta sudjelovali su: Laura Ciglar, Petra Kožul, Kaja Milinković, Nika Priher i Dona Plantak iz 5. a; Lucija Blaži, Jan Domislović-Cvek i Karlo Krznarić iz 5. b; Nika Ribić, Marija Jalšovec, Ema Kefelja, Leon Martinez i Paula Mikić iz 6. a; Nika Đurkas, Klara Žimbrek, Petar Bosilj i Samanta Gregurek iz 6. b; Kristijan Kožul, Leona Domislović i Dorotea Fogec iz 7. a; Matea Ivičević, Iva Detić i David Šredl iz 7. b; Lucija Barić, Magdalena Cmrečak, Ana Šantek, Lana Tomašković, Rea Kanižić i Jana Hosni iz 8. a; Vita Sokol, Sara Minđek, Marija Žimbrek, Ida Horvatić i Magdalena Mikac iz 8. b; učiteljice Maja Priher, Sunčana Lelkić, Gordana Šimunec, Dijana Piskač, Tajana Cikojević, Jelena Keretić i Ondina Strahonja Novak, učitelji Igor Puček i Luka Milinković, knjižničarka Tatjana Slunjski, ravnateljica Anđelka Rihtarić, spremačica Ljerka Bošnjak te pedagoginje Lucija Šambar i Ines Pranjić Furjan. Podršku su nam svojim dolaskom pružili učitelj Darko Meštrić i učiteljica Martina Sedlar.