Putovali smo Varaždinskom županijom

Učenici trećih razreda putovali su, 13. travnja 2022., Varaždinskom županijom. Na tom zanimljivom putovanju pratile su ih njihove učiteljice Nikolina Cmrečak Blaži i Ivana Posavec-Lončarić.

Na veliko veselje trećaša, dugo očekivani izlet počeo je u 8.00 sati. Okupili smo se na parkiralištu kod groblja Sv. Ilije i autobusom krenuli prema Varaždinskim Toplicama gdje je bio organiziran razgled Arheološkog parka Aquae Iasae. Uz stručno vodstvo, učenici su obišli rimske iskopine, izvore termalnih voda i vanjskih bazena. Saznali su da su termalne vode koristili Rimljani koji su naseljavali ovo područje krajem 1. tisućljeća pr. Kr. Vidjeli su i ostatke hramova koji su sačuvani i posvećeni Minervi, Jupiteru i Junoni.

Sljedeće odredište bila je „Gaveznica - Kameni vrh“ kod Lepoglave. Učenici su posjetili jedini sačuvani vulkan, ali i jedino nalazište poludragog kamenja (Lepoglavskog ahata) u Hrvatskoj. Da bi se ahat stvorio potrebno je čak 1.000 godina taloženja, i to sloja po sloja minerala kvarca iz mineralnih otopina u šupljinama stijene. Područje je zakonski zaštićeno 1998. godine kao šesti geološki spomenik prirode u Hrvatskoj. Nakon razgleda vulkana svatko je imao priliku na radionici napraviti vulkansku razglednicu sa vlastitim dojmovima o vulkanu i posjetu Gaveznici.

Nakon Gaveznice prošetali smo do Ekomuzeja čipke i čipkarstva u Lepoglavi. U Ekomuzeju imali smo priliku čuti kako se očuvala nematerijalna baština u Lepoglavi, vidjeti primjere čipke na vjenčanici, bluzi, nakitu, ukrasima za kuću i sl. Učenici su se posebno divili gospođi koja im je pokazala kako se izrađuje čipka. Zaključili su da je puno vremena (sati, mjeseci, godina), truda i strpljenja potrebno da bi se napravila čipka.

Prema planu putovanja, sljedeće je odredište bila Crkva bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije koju je raskošno oslikao poznati umjetnik onog vremena Ivan Ragner.

Posljednje odredište tog dana bio je Trakošćan te organizirani ručak u Hotelu Trakošćan. Nakon ručka ostalo je slobodno vrijeme za druženje, igru i sladoled u podnožju dvorca. Nakon ovakvog uzbudljivog putovanja, krenuli smo našim kućama.