POVODOM NOĆI KNJIGE OBJAVLJUJEMO ČLANAK O UČENICAMA NAŠE ŠKOLE KOJE SU SUDJELOVALE NA NATJECANJU „ČITANJEM DO ZVIJEZDA“

Tko su ČDZ-ovke naše škole?

Učenice Ema Kefelja (6.a), Iva Detić (7.b), Matea Ivičević (7.b) i Jana Hosni (8.a) ove su školske godine pokazale zanimanje za čitanjem knjiga i gledanjem filmova te su se uključile u 13. sezonu natjecanja u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ na temu Knjiga i film. Ove su četiri ČDZ-ovke uspješno predstavile našu školu na županijskoj razini natjecanja koja se održala 3. i 4. ožujka 2022. u online okruženju. Matea je u kategoriji izrade i prezentacije plakata osvojila odlično 3. mjesto, a Ema, Iva i Jana ekipno su u kvizu znanja zauzele 8. mjesto u županiji.

Učenice su za natjecanje čitale romane Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu Ransoma Riggsa, Tajni vrt Frances Hodgson Burnett i Vještice Roalda Dahla. Proučile su i biografije pisaca te pogledale filmove snimljene prema romanima koje su čitale kako bi mogle uočiti razlike između filmova i njihovih istoimenih književnih predložaka. U Cinestaru Varaždin zajedno su pogledale projekciju filma Vještice, a filmove Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu i Tajni vrt pogledale su u toplini svoga doma.

Emu, Janu i Ivu za kviz znanja pripremala je knjižničarka Tatjana Slunjski, a Matea je nakon čitanja knjiga svoj prekrasan, koloristički plakat izrađivala pod budnim okom svoje mentorice, učiteljice Dijane Piskač.

Županijska razina natjecanja drugu godinu zaredom provedena je u online okruženju. U srijedu, 3. ožujka 2022. Ema, Iva i Jana su kao predstavnice ekipe naše škole rješavale kviz znanja. U online kvizu znanja, znanje su odmjerile ekipe iz 20 osnovnih škola Varaždinske županije. Osim poznavanja sadržaja filmova i književnih djela, na županijskoj razini provjeravala se i informacijska i medijska pismenost, opća kultura, poznavanje stranih jezika. Tijekom online natjecanja, koje je provedeno u informatičkoj učionici naše škole, s učenicama su bile članice Povjerenstva: pedagoginja Ines Pranjić Furjan i učiteljica Tajana Cikojević.

U četvrtak, 4. ožujka 2022. Matea se natjecala u kategoriji izrade i predstavljanja kreativnog uratka. Matea je vrlo spontano, samouvjereno i uspješno predstavila svoj plakat povjerenstvu koje je njezino izlaganje pratilo online.

Čestitamo našim čitateljicama, našim mudrim sovicama! Jani je ovo bila treća godina sudjelovanja u natjecanju, Emi i Ivi druga, a Matei vrlo uspješna prva godina.

Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ nacionalni je projekt koji su pokrenuli knjižničari iz Međimurske županije. Ovim se projektom slavi knjiga i čitanje, knjižnice i obrazovanje, promiče se istraživački i timski rad, ali i individualni napor učenika.

Dragi učenici, čitajte što više, čitajte i u Noći knjige jer jedna mudra izreka kaže: „Čuvaj se čovjeka koji je pročitao samo jednu knjigu.“