Tanka crta gore, debela dolje, mirna ruka i puno dobre volje

„Dobar dan, gospođice učiteljice!” pozdrav je kojim su učenici pozdravljali svoje učiteljice prije sto i više godina, a naučilo ga je i 25 učenika viših razreda na radionici Pišemo krasopisom koja se održala 17. studenoga 2022. godine u našoj školi.

Ivana Dumbović Žužić, viša kustosica pedagoginja Hrvatskoga školskog muzeja, voditeljica radionice, pripremila je pera i tuševe te pomogla polaznicima radionice obući školske uniforme kakve su učenici nekad nosili: haljine-pregače za učenice te kaputiće za učenike. Nakon spomenutoga pozdrava učenici su naučili sjediti uspravno, skupljenih nogu i s rukama na stolu. Stroga učiteljica (kustosica) pažljivo je pratila učenike i upozoravala ako su dodirivali lice, nisu sjedili uspravno ili nisu imali ruke na stolu. Ispripovijedala je kako su djeca učila u pučkim školama te gdje se i kako održavala nastava. Pokazala im je i pravu školsku pločicu koju su djeca koristila umjesto bilježnica. S najvećim se zanimanjem pratilo pripovijedanje o kaznama, a bilo je zanimljivo čuti i o predmetima u prošlome stoljeću. Jedan od predmeta bio je i krasopis koji se u hrvatskim školama učio sve do sredine 20. stoljeća. Učenike je iznenadila i činjenica da je Zakonom o školstvu iz 1888. godine zabranjena udaja učiteljicama.

Uslijedio je praktični dio radionice: vježba pisanja uspravnim, kružnim i kosim pismom na nastavnome listiću pripremljenom prema krasnopisankama iz 19. stoljeća te početnicama iz prve polovice 20. stoljeća koje se čuvaju u Hrvatskome školskom muzeju. Valjalo je voditi računa o pravilnom povlačenju pera kako bi se dobile tanke i deblje crte što nije bilo nimalo lako. Kustosica je objasnila da se tako razvijao osjećaj za lijepo te poticala urednost, mirnoća, strpljivost i red. I zaista, sve je to potrebno da bi se lijepo pisalo. Kustosica je detaljno objašnjavala svaki korak, a pažljivo je pratila i učiteljice Gordanu Šimunec, Jelenu Keretić, Sunčanu Lelkić, Maju Priher i knjižničarku Tatjanu Slunjski koje su se također našle u školskim klupama.

Sat u kojem smo se vratili u prošlo stoljeće završio je pozdravom: „Doviđenja, gospođice učiteljice!” Radionica je bila zabavna, zanimljiva, poučna te korisna jer će učenici stečena znanja moći koristiti u ispunjavanju razrednih spomenara u sklopu projekta Kad se kriju mnoge stvari, tad se pišu spomenari.

« Svibanj 2024 »