Život u Australiji

U četvrtak, 25. svibnja 2023. u našoj školi gostovala je gospođa Nataša Kramarić-Trojak. Bivša djelatnica naše škole učenicima osmih razreda održala je zanimljivo predavanje o svojim iskustvima života u Australiji u gradu Newcastleu u saveznoj državi Novi Južni Wales (New South Wales).

Gospođa Kramarić-Trojak, rođena Varaždinka, govorila je o životu ''down under'', o prilagodbi na drugačija godišnja doba, životu u multikulturnom društvu Australije, odnosu australske vlasti prema australskim starosjediocima, običajima, specifičnosti flore i faune australskog kontinenta, ali i o čežnji za domom koja ju je vratila natrag u Hrvatsku.

Sat geografije organizirali su učitelj Željko Uremović i knjižničarka Tatjana Slunjski, a održan je u školskoj knjižnici koja je za taj sat bila posebno uređena. Globus, australske zastavice, novčanice australskog dolara, plišana koala, originalni australski suveniri koje je donijela gospođa Kramarić-Trojak, a izradili su ih australski starosjedioci Aboridžini, krasili su prostor knjižnice.

Na kraju zaista zanimljivog i poučnog sata geografije, učenici su se zasladili čupavcima, omiljenom hrvatskom slasticom koja svoje korijene vuče iz daleke Australije gdje je popularna pod nazivom lamingtons. Osim čupavcima, zasladili su se i bombonima od eukaliptusa koje im je donijela gospođa Kramarić-Trojak budući da u Australiji raste čak 2800 vrsta eukaliptusa čije je lišće omiljena poslastica koalama.

Od mnogo zanimljivosti o Australiji koje smo saznali iz prve ruke izdvajamo nekoliko njih:

4. Australija je bila druga zemlja na svijetu koja je ženama dala pravo glasa.
  5. Australska vlada donijela je odluku da se novčanice plastificiraju budući da velik broj surfera i kupača zaboravi izvaditi novac iz džepa prije nego uđe u vodu.
  8. Melbourne ima najveću grčku populaciju izvan Grčke.
  9. Klokan i emu izabrani su kao simboli na grbu Australije jer se ne mogu kretati unazad što simbolizira narod koji se kreće naprijed.