Maturalac. Konačno!

U utorak, 20. lipnja 2023., učenici sedmih razreda uputili su se na četverodnevno maturalno putovanje u Biogradu na Moru sa svojim razrednicama Majom Priher i Tajanom Cikojević.

Prvo smo se, uz razgovor, zafrkanciju te poneki vic, zagonetku ili zanimljivu priču našeg pratitelja, „stričeka“ Jožeka, uputili prema Nacionalnom parku Krka, do kojeg smo stigli nakon duge vožnje autobusom te kratke vožnje brodom na relaciji Skradin - Skradinski buk. Park smo obišli slijedeći poučne staze. Fotografirali smo se kraj Skradinskog buka, promatrali slapove, divili se vretencima i slušali žablji pjev.  Naš pratitelj objasnio nam je kako su radile mlinice te nas zabavljao različitim poučnim pričama.

Nakon razgledavanja uputili smo se prema hotelu Adria u kojem smo bili smješteni sljedećih dana. Brzinski smo raspremili stvari te krenuli na plažu i prvo kupanje. Okupao se i jedan mobitel i tu je, nažalost,  završila njegova maturalna pustolovina. Poslije večere otišli smo u šetnju i upoznavanje Biograda, a na povratku smo se zabavili u lunaparku.

Drugi dan započeli smo odlaskom na otok Prvić. Iz Vodica smo do Prvić Luke doplovili na Tijatu, brodu koji je nakon našeg maturalca otišao u mirovinu. Na Prviću smo uz vodstvo razgledali Memorijalni centar Faust Vrančić te smo otkrili kako je Faust kao dječak, sanjajući,  došao do ideja o izradi raznih izuma. Neke replike izuma mogli smo i iskušati. Nakon razgleda MC Faust Vrančić uputili smo se do plaže na Prvić Šepurini, odakle smo se nakon kupanja vratili Tijatom u Vodice. Slobodno poslijepodne iskoristili smo za odmor, igru i druženje s prijateljima. Uslijedila je večera te razgled grada Zadra. U Zadru smo obogatili svoje znanje informacijama simpatične vodičice te uživali u nježnom zvuku razigranih morskih orgulja.

Treći smo dan rano ustali i zaputili se prema Šibeniku. O Šibeniku nam je vrlo poletno govorila druga simpatična vodičica. Saznali smo da Šibenik ima status grada prijatelja djece što je dokazalo i mnoštvo portreta koje su djeca nacrtala uoči Međunarodnog dječjeg festivala. Nakon razgleda Šibenika uputili smo se prema Sokolarskome centru u kojem smo imali prilike saznati mnoštvo zanimljivih, neobičnih i nevjerojatnih informacija o sovama i sokolima. Imali smo i priliku sami hraniti ptice te se maziti s njima, ali to su činili smo najhrabriji, uključujući i naše učiteljice. Slobodno poslijepodne odlučili smo provesti u vanjskome bazenu hotela, a prije spavanja zabavili smo se u lunaparku.

Četvrti smo dan započeli doručkom i spremanjem nakon kojeg smo se ponovno rashladili u bazenu. S tugom smo, nakon ručka, napustili hotel i krenuli prema domu.

Ovo maturalno putovanje bilo je i puno dogodovština koje ćemo ipak zadržati za sebe, ali ih zasigurno nećemo brzo zaboraviti.