Stručna ekskurzija učitelja i djelatnika škole

U petak, 20. listopada četrdeset učitelja i djelatnika naše škole sudjelovalo je na stručnoj ekskurziji u Zagrebu.

Prvi dio ekskurzije proveli smo u Parku prirode Medvednica koja nas je dočekala u punoj paleti jesenskih boja. Glavno odredište našeg posjeta bio je Centar za posjetitelje Medvedgrad, smješten u istoimenoj srednjovjekovnoj utvrdi koja je sagrađena u 13. stoljeću, a prije dvije godine potpuno je obnovljena i otvorena za posjetitelje. Unutar Centra postavljene su tri izložbe na kojima smo puno naučili o Medvednici i uzbudljivoj povijesti Medvedgrada.

Prva izložba „U kraljevstvu drevnih šuma“ upoznaje nas s biljnim i životinjskim vrstama koje se nalaze na području Medvednice te kako očuvati bogatstvo prirode. Saznali smo kako je Medvednica izgledala u dalekoj geološkoj prošlosti, kako je Slani potok dobio ime, od kakvog je kamena sagrađena Zagrebačka katedrala i kako izgledamo iz perspektive jednog šišmiša.

Izložba „Začarana povijest“ odvela nas je u neka prošla vremena kad je život nadomak Zagreba izgledao potpuno drugačije. Treća izložba „Tajna drevne planine“  -  instalacija kazalište sjena priča brojne mitove i legende o Medvedgradu i Medvednici. Pa i onu najpoznatiju legendu o Crnoj kraljici. Ovdje smo zavirili i u srednjovjekovnu smočnicu te prikupili neke zanimljive recepte.

Obilazak Medvedgrada završili smo kod Oltara domovine, spomenika koji je posvećen svim žrtvama palim za hrvatsku slobodu.

Napuštamo mir i tišinu Medvednice i spuštamo se prema užurbanom centru Zagreba. Naše drugo odredište je Hrvatsko narodno kazalište na čijem je repertoaru opera  „Ero s onoga svijeta“ - najuspješnije i najpopularnije djelo Jakova Gotovca. Uživali smo u  narodnim običajima te zgodama i nezgodama stanovnika Dalmatinske zagore, uz poznate arije i  baletni finale.