Volontiram, (ne) profitiram

Školski projekt pod nazivom Volontiram, (ne) profitiram, službeno je započeo 23. studenoga 2023. godine održavanjem zajedničkoga sata u školskoj knjižnici na kojem su sudjelovali svi učenici i učitelji uključeni u projekt. Cilj projekta je poticati volontiranje učenika naše škole kroz predavanja o volontiranju, gostovanja volontera, kroz organiziranje volonterskih i humanitarnih akcija u koje će se učenici moći uključiti.

U projekt Volontiram, (ne) profitiram uključeno je 35 učenika od 5. do 8. razreda, i to polaznika Dodatne nastave Povijesti i Geografije, Povijesne skupine, Sportske skupine, Fotografske skupine, Robotike, Info kluba, njihovi učitelji Martina Sedlar, Željko Uremović, Silvija Mađar, Tajana Cikojević, Gordana Šimunec, s. Leopolda Kefelja, Petra Bošnjak, Tomislav Vertuš i knjižničarka Tatjana Slunjski.

Za zajednički sat, učenici Dodatne nastave Povijesti, Matej Bratuša, Ema  Fogec i Leo Zamuda s učiteljicom Martinom Sedlar pripremili su prezentaciju Povijest volontiranja. Učenici Sportske skupine s učiteljicom Tajanom Cikojević pripremili su prezentaciju Volonteri u sportu, koju su prezentirale učenice Dona Plantak i Tara Jukić.

Knjižničarka Tatjana Slunjski kroz prezentaciju je najavila gostovanje Damira Vujnovca, putopisca, fotografa i volontera, autora putopisnih slikovnica Djeca Sahare, Djeca Jordana i Djeca Kurdistana. Damir Vujnovac gostovat će u našoj školi u četvrtak, 30. studenoga od 15 sati. Pripremajući se za susret, učenici i učitelji uključeni u projekt, tijekom Mjeseca hrvatske knjige zajedno su na satovima dodatne nastave, izvannastavnih aktivnosti i u školskoj knjižnici čitali putopisnu slikovnicu Djeca Sahare.

Za kraj zajedničkog druženja i okupljanja u školskoj knjižnici učenici Dodatne nastave Geografije i učitelj Željko Uremović pripremili su prezentaciju o Sahari koju je prezentirala učenica Tara Jukić. U Sahari, u najvećoj pustinji na Zemlji, u izbjegličkim naseljima, Damir Vujnovac upoznao je male Saharce koji nemaju puno materijalnih stvari, ali imaju život. Upravo će o njima i volonterskom projektu koji je pokrenuo za njih govoriti našim učenicima na susretu.

Na zajedničkom satu se učenicima predmetne nastave pridružilo i dvoje učenika 4.b budući da će cijeli njihov razred s učiteljicom Sanjom Požgaj i školskim pedagoginjama sudjelovati u razrednom volonterskom projektu.