Upoznajmo se s prošlosti kako bismo gradili mirnu budućnost

Na terenskoj nastavi u Vukovaru, u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, ovogodišnja je generacija osmaša sudjelovala od 12. do 13. veljače 2024. godine.

Po dolasku učenici su slušali predavanje o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar koje se održalo u hostelu „Dubrovnik“ gdje su i boravili. Nakon obilaska MCDR-a Vukovar i ručka obišli su Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture te Vukovarski vodotoranj, simbol zajedništva i nade tijekom obrane Vukovara. Slobodno vrijeme iskoristili su za razgledavanje grada pri čemu su obišli spomenik dragovoljcu Domovinskog rata Jean-Michelu Nicolieru te središnji križ na ušću Vuke u Dunav koji je podignut u čast svim poginulim braniteljima za slobodu Hrvatske. Poslije večere zabavili su se u disku, na brodu smještenom uz Dunavsku šetnicu.

Sljedećeg su dana osmaši obišli Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen dom Ovčaru, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Vukovarsku bolnicu te Franjevački muzej Vukovar. Obilazak svih memorijalnih lokacija trajao je četiri sata.

Terensku su nastavu završili u kući nobelovca Lavoslava Ružičke gdje se održala Škola mira: kratko predavanje kojim su učenici potaknuti na razmišljanje o činjenici da je mir ono čemu svatko od nas treba težiti, te kviz. U završnome kvizu naše su učenice Ema Fogec i Klara Žimbrek osvojile drugo mjesto te pokazale da su pažljivo pratile predavanja i pamtile ponuđene informacije.