preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vladimir Nazor" Sveti Ilija

 > Naslovnica
Vijesti

OBILJEŽILI SMO 185. OBLJETNICU POSTOJANJA ŠKOLSTVA U SVETOME ILIJI

Autor: sunčana lelkić, 29. 5. 2024.

Sport, kultura i znanost Školi u čast

Velika 185. obljetnica postojanja škole u Svetome Iliji obilježena je 27., 28. i 29. svibnja 2024. brojnim aktivnostima raspoređenima u tri dana. Tako su se učenici, roditelji i učitelji zagrijali na Sportskome danu, uživali su u Kulturno-umjetničkome danu te iskustveno učili uz aktivnosti Prirodoslovnoga dana.

Sportski dan

U Sportskome danu, čiji je cilj bila promocija sporta, sportskih aktivnosti i zdravoga načina života, sudjelovali su svi učenici Škole, njihovi roditelji, ali i učitelji. Najprije su se okupili na tribini velikoga igrališta gdje su ih pozdravili učitelji Tajana Cikojević i Darko Meštrić, koordinatori Sportskoga dana. Oni su ujedno predstavili i suce iz sportskih društava Doljana i Seketina koji su pomno pratili igre i pazili na pravila ponašanja. Sportski su dan službeno otvorili drugaš Adam Barulek i ravnateljica Anđelka Rihtarić. Adam Barulek mali je gimnastičar koji se u gimnastiku zaljubio sa samo pet godina. Svojim se vještinama istaknuo već na prvome treningu, a otada je nastupio na brojnim prvenstvima i osvojio mnoge zlatne i srebrne medalje. On je okupljenima predstavio svoj sport kombinacijom vježbi na parteru te gimnastičkoj gljivi, a potom je s ravnateljicom Škole igre proglasio otvorenima.

Igre su se paralelno odvijale na dvama igralištima. Na košarkaškom igralištu natjecali su se učenici razredne nastave, dok su se na nogometnome igralištu u igrama okušali učenici predmetne nastave i njihovi roditelji.

Prvaši su se natjecali u nošenju krumpira na žlici te su skakali na oznake označene bojama. Učenici drugih razreda skakali su u vrećama te gađali čunjiće loptom. Trećaši su, štafetno, prenosili vodu čašama iz jedne u drugu posudu, a uz to su prenosili čaše slamčicama koje su držali u ustima. Četvrtaši su se natjecali u graničaru, a zaigrali su i odbojku ručnicima.

Viši su se razredi natjecali u štafetnim igrama podijeljeni u plavi (A razredni odjeli) i crveni (B razredni odjeli) tim. Svi su se razredni odjeli okušali u sljedećim igrama: prenošenje lopti iz kaveza u kavez prelazeći različite prepreke, prenošenje vode spužvom te skakanje u vrećama. Crveni je tim za nekoliko bodova nadmašio plavi i tako odnio pobjedu.

Tijekom sportskih je aktivnosti organizirana i humanitarna prodaja kolača, koje su pripremile mame učenika razredne nastave i sedmaša, u sklopu projekta „Volontiram, (ne) profitiram“. Osim prodaje kolača na kraju Sportskoga dana odigrana je humanitarna utakmica između osmaša te roditelja i učitelja, koju je budnim okom pratila sutkinja Ana Cikač, bivša učenica, sadašnja maturantica. Iz utakmice su kao pobjednici izašli roditelji i učitelji, a prodajom kolača i utakmicom skupljeno je oko 900 eura, od kojih će dio biti uplaćen udruzi Kruh svetog Ante, a dio će pokriti troškove organizacije prvoga „Kina pod zvijezdama“ za sve učenike, roditelje i djelatnike Škole.

 

Kulturno-umjetnički dan

Tijekom proslave 185. godišnjice voditeljice priredbe Ema Kefelja, Nika Ribić (8. a) i Simona Benc (8. b) vratile su učenike, roditelje i uzvanike u prošlost. Obučene u školske uniforme, koje su za ovu priliku posuđene iz Hrvatskoga školskog muzeja, točke su najavile uprizorivši jedan školski dan. Prije početka nastave učenici Emil Kefelja, Martin Jalšovec i Simon Jakobović (6. a) zaigrali su tradicijsku igru „Pajcek“, a nakon školskoga zvona učenice su se smjestile u izvorne školske klupe iz 30-ih godina prošloga stoljeća, posuđene iz OŠ Šemovec.

Po dolasku stroge gospođice učiteljice u razred redali su se sljedeći predmeti: Glazbeni odgoj gdje su učili pjesmu „Prepoznat ću ljubav“, krasnoslov pjesme „Molitva šume“ obilježio je sat Hrvatskoga jezika, na Tjelesnom su ponovili korake plesova Turopolja, o životinjskome su svijetu učili na Prirodoslovlju, na Likovnome su slikali „Zlati breg“, a čak su im se pridružili i tamburaši koji su za posebne goste odsvirali pjesmu „Iznad duge“.

Posebni gosti priredbe bili su vrijedni ljudi koji su svojim angažmanom doprinijeli izgradnji nove školske zgrade u Svetome Iliji. Njima je ravnateljica Anđelka Rihtarić uručila prigodne zahvalnice. Zahvalnice su uručene trima institucijama koje su financirale gradnju nove školske zgrade: Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Varaždinskoj županiji te Općini Sveti Ilija. Nakon njih zahvalnice su redom primili: prof. dr. sc. Blaženka Divjak, tadašnja ministrica znanosti i obrazovanja, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, tadašnji saborski zastupnik, pročelnik Upravnoga odjela za prosvjetu kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, Zoran Brakus ispred Arhitektonskoga ureda Brakus, g. Davor Mavrić, g. Vladimir Horenec, g. Krunoslav Blaži, direktor tvrtke ZTB Gradnja g. Ivica Sačić i voditelj gradilišta g. Josip Vincek.

Osim laureata nagradu za svoja postignuća primila je i ovogodišnja učenica generacije. Kao i svake godine, oba su osma razreda predložila po tri kandidata između kojih je Učiteljsko vijeće odabralo onoga učenika koji se u svih osam godina školovanja istaknuo svojim znanjem, ponašanjem i odnosom prema drugima. Ove su godine bili predloženi sljedeći učenici: Matej Bratuša (8. b), Nika Đurkas (8. b), Ema Fogec (8. a), Ema Kefelja (8. a), Nika Ribić (8. a) i Klara Žimbrek (8. b). Ravnateljica je najprije predloženike pozvala na pozornicu ukratko ih predstavljajući. Naposljetku je otkrila da je učenica generacije 2023./2024. Ema Fogec. Emi je uručila priznanje i cvijeće, a načelnik općine Beretinec, iz koje Ema dolazi, novčanu nagradu.

Priredba je završena posebnom plesnom točkom koju su pripremile polaznice plesne skupine Suvremeni ples. One su okupljene pokrenule koreografijom uz trenutno izuzetno popularnu pjesmu Rim Tim Tagi Dim, a na kraju su voditeljice na pozornicu pozvale učitelje koji su sudjelovali u pripremi priredbe. Tamburaše, mali i veliki zbor te plesnu skupinu pripremala je učiteljica Jelena Keretić, učenice Jana Kreš i Ana Šestak (5. b) krasnoslovile su pjesmu „Molitva šume“, a njih je pripremala učiteljica Sunčana Lelkić, male folkloraše pripremala je učiteljica Sanja Požgaj, a učiteljica Danica Detić s Natašom Škriljevečki, Vanesom Bencek, Vitom Svrtom i Lukom Patrčevićem (4. a) pripremila je scenski prikaz pjesme „Zlati breg“. Majstori rasvjete i tona bili su učitelji Luka Milinković i Igor Puček, scenu je uredila učiteljica Dijana Piskač, a proglašenje učenika generacije pripremala je knjižničarka Tatjana Slunjski. Jedan povijesni školski dan, uz voditeljice, osmislile su učiteljice Maja Priher i Sunčana Lelkić, koordinatorice ovogodišnje priredbe.

Na samome kraju priredbe na pozornicu je pozvana i ravnateljica Anđelka Rihtarić, koja svoje učenike i djelatnike podržava u svakome koraku, a koja je, uz sve one kojima je zahvalila i uručila zahvalnice, omogućila ostvarenje sna o novoj školskoj zgradi. Zato je i njoj uručena posebna zahvalnica koju su za nju pripremili djelatnici Škole.

 

Prirodoslovni dan

Obilježavanje Dana škole završeno je Prirodoslovnim danom čije su aktivnosti potaknule učenike na kretanje i snalaženje u prostoru, rješavanje zadataka i razvijanje kreativnoga mišljenja. Učenici su u Školu došli u dvjema skupinama, a čekale su ih sljedeće aktivnosti: Orijentacijsko hodanje, STEM radionica Udruge Bioteka, radionica „Od Baltazara do zvijezda“ te speleološko predavanje.

Svi su učenici sudjelovali u svim pripremljenim aktivnostima podijeljeni u manje skupine. Aktivnost Orijentacijsko hodanje pripremili su učitelji Silvija Mađar, Željko Uremović, Martina Sedlar, Darko Meštrić, Ivana Posavec-Lončarić, Igor Puček i Tajana Cikojević, a sastojala se od četiriju točaka koje su učenici trebali obići usput rješavajući zadatke koji su im otkrivali sljedeću točku. Točke koje su trebali obići bile su česma na ulazu u školsko dvorište, školska knjižnica, dvorište stare škole i trg ispred crkve. Neki od zadataka koji su ih dočekali bili su anagrami, izrada papirnatih brodića, križaljke, kodirana pisma i skriveni crteži, a čitavom su stazom trebali prikupljati predmete koje su morali predati na cilju, a uz to su na stazi trebali uočiti i pet uljeza (predmeta koji tamo ne pripadaju).

Sljedeća aktivnost u kojoj su sudjelovali bila je STEM radionica Udruge Bioteka koja svojim STEM mobilnim laboratorijem nastoji popularizirati znanost te potaknuti učenike na odabir karijere iz STEM područja. Učenici su na velikome igralištu imali priliku isprobati VR naočale, promatrati okolinu dalekozorom i durbinom, osluškivati otkucaje srca stetoskopom, promatrati razmaz krvi pod mikroskopom, proučavati kukce pod povećalom… Uz voditeljice STEM radionice koordinator aktivnosti bio je učitelj Luka Milinković.

Treća aktivnost bila je radionica „Od Baltazara do zvijezda“. Učenici od prvog do trećeg razreda pogledali su dvije epizode animiranoga filma „Profesor Baltazar“, nakon kojih su u skupinama odigrali kviz s pitanjima iz filma. Učenici četvrtih, petih i šestih razreda gledali su dokumentarni film „Put risa“, a učenici sedmih i osmih razreda dokumentarni film „Čuda svemira“. I oni su nakon pogledanih filmova odigrali kviz, a oni najbolji osvojili su simboličnu nagradu – čokoladicu Životinjsko carstvo. Koordinatorica ove aktivnosti bila je učiteljica Tatjana Martinčević.

Posljednja održana aktivnost bila je speleološko predavanje koje je dio projekta „Ambasadori čistoga podzemlja“, a provodi ga Zagrebački speleološki savez. Riječ je o volonterskome projektu čiji je cilj očuvanje krškog podzemlja i zaustavljanje daljnjega uništavanja špilja i jama. Predavanje je održala speleologinja Paula Šimunčić koja je učenike upoznala s važnošću krškoga podzemlja te važnošću zaštite špilja i jama kao podzemnih rezervoara pitke vode. U punoj speleološkoj opremi učenicima je demonstrirala tehniku penjanja i spuštanja. Naposljetku im je otkrila da je njoj za istraživanje najljepši Rudnik „Kraševski zviri“ koji se nalazi u nama obližnjem Ivancu. 

 

Još su jednom naši učenici pokazali da u njima tinja dobar sportski duh, želja za učenjem i spoznavanjem novoga, međusobna suradnja i podrška, a humanitarnim su akcijama pokazali veliko srce i suosjećanje s potrebitima.

Našoj Školi želimo sretan 185. rođendan, a učenicima i djelatnicima još puno ovakvih edukativnih i zanimljivih aktivnosti!

 

Sunčana Lelkić, učiteljica Hrvatskoga jezika

Fotografije snimile: Jelena Keretić, Sunčana Lelkić, Maja Priher, Tatjana Slunjski i Gordana Šimunec




Vijesti

OBILJEŽILI SMO 185. OBLJETNICU POSTOJANJA ŠKOLSTVA U SVETOME ILIJI

Autor: sunčana lelkić, 29. 5. 2024.

Sport, kultura i znanost Školi u čast

Velika 185. obljetnica postojanja škole u Svetome Iliji obilježena je 27., 28. i 29. svibnja 2024. brojnim aktivnostima raspoređenima u tri dana. Tako su se učenici, roditelji i učitelji zagrijali na Sportskome danu, uživali su u Kulturno-umjetničkome danu te iskustveno učili uz aktivnosti Prirodoslovnoga dana.

Sportski dan

U Sportskome danu, čiji je cilj bila promocija sporta, sportskih aktivnosti i zdravoga načina života, sudjelovali su svi učenici Škole, njihovi roditelji, ali i učitelji. Najprije su se okupili na tribini velikoga igrališta gdje su ih pozdravili učitelji Tajana Cikojević i Darko Meštrić, koordinatori Sportskoga dana. Oni su ujedno predstavili i suce iz sportskih društava Doljana i Seketina koji su pomno pratili igre i pazili na pravila ponašanja. Sportski su dan službeno otvorili drugaš Adam Barulek i ravnateljica Anđelka Rihtarić. Adam Barulek mali je gimnastičar koji se u gimnastiku zaljubio sa samo pet godina. Svojim se vještinama istaknuo već na prvome treningu, a otada je nastupio na brojnim prvenstvima i osvojio mnoge zlatne i srebrne medalje. On je okupljenima predstavio svoj sport kombinacijom vježbi na parteru te gimnastičkoj gljivi, a potom je s ravnateljicom Škole igre proglasio otvorenima.

Igre su se paralelno odvijale na dvama igralištima. Na košarkaškom igralištu natjecali su se učenici razredne nastave, dok su se na nogometnome igralištu u igrama okušali učenici predmetne nastave i njihovi roditelji.

Prvaši su se natjecali u nošenju krumpira na žlici te su skakali na oznake označene bojama. Učenici drugih razreda skakali su u vrećama te gađali čunjiće loptom. Trećaši su, štafetno, prenosili vodu čašama iz jedne u drugu posudu, a uz to su prenosili čaše slamčicama koje su držali u ustima. Četvrtaši su se natjecali u graničaru, a zaigrali su i odbojku ručnicima.

Viši su se razredi natjecali u štafetnim igrama podijeljeni u plavi (A razredni odjeli) i crveni (B razredni odjeli) tim. Svi su se razredni odjeli okušali u sljedećim igrama: prenošenje lopti iz kaveza u kavez prelazeći različite prepreke, prenošenje vode spužvom te skakanje u vrećama. Crveni je tim za nekoliko bodova nadmašio plavi i tako odnio pobjedu.

Tijekom sportskih je aktivnosti organizirana i humanitarna prodaja kolača, koje su pripremile mame učenika razredne nastave i sedmaša, u sklopu projekta „Volontiram, (ne) profitiram“. Osim prodaje kolača na kraju Sportskoga dana odigrana je humanitarna utakmica između osmaša te roditelja i učitelja, koju je budnim okom pratila sutkinja Ana Cikač, bivša učenica, sadašnja maturantica. Iz utakmice su kao pobjednici izašli roditelji i učitelji, a prodajom kolača i utakmicom skupljeno je oko 900 eura, od kojih će dio biti uplaćen udruzi Kruh svetog Ante, a dio će pokriti troškove organizacije prvoga „Kina pod zvijezdama“ za sve učenike, roditelje i djelatnike Škole.

 

Kulturno-umjetnički dan

Tijekom proslave 185. godišnjice voditeljice priredbe Ema Kefelja, Nika Ribić (8. a) i Simona Benc (8. b) vratile su učenike, roditelje i uzvanike u prošlost. Obučene u školske uniforme, koje su za ovu priliku posuđene iz Hrvatskoga školskog muzeja, točke su najavile uprizorivši jedan školski dan. Prije početka nastave učenici Emil Kefelja, Martin Jalšovec i Simon Jakobović (6. a) zaigrali su tradicijsku igru „Pajcek“, a nakon školskoga zvona učenice su se smjestile u izvorne školske klupe iz 30-ih godina prošloga stoljeća, posuđene iz OŠ Šemovec.

Po dolasku stroge gospođice učiteljice u razred redali su se sljedeći predmeti: Glazbeni odgoj gdje su učili pjesmu „Prepoznat ću ljubav“, krasnoslov pjesme „Molitva šume“ obilježio je sat Hrvatskoga jezika, na Tjelesnom su ponovili korake plesova Turopolja, o životinjskome su svijetu učili na Prirodoslovlju, na Likovnome su slikali „Zlati breg“, a čak su im se pridružili i tamburaši koji su za posebne goste odsvirali pjesmu „Iznad duge“.

Posebni gosti priredbe bili su vrijedni ljudi koji su svojim angažmanom doprinijeli izgradnji nove školske zgrade u Svetome Iliji. Njima je ravnateljica Anđelka Rihtarić uručila prigodne zahvalnice. Zahvalnice su uručene trima institucijama koje su financirale gradnju nove školske zgrade: Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Varaždinskoj županiji te Općini Sveti Ilija. Nakon njih zahvalnice su redom primili: prof. dr. sc. Blaženka Divjak, tadašnja ministrica znanosti i obrazovanja, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, tadašnji saborski zastupnik, pročelnik Upravnoga odjela za prosvjetu kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, Zoran Brakus ispred Arhitektonskoga ureda Brakus, g. Davor Mavrić, g. Vladimir Horenec, g. Krunoslav Blaži, direktor tvrtke ZTB Gradnja g. Ivica Sačić i voditelj gradilišta g. Josip Vincek.

Osim laureata nagradu za svoja postignuća primila je i ovogodišnja učenica generacije. Kao i svake godine, oba su osma razreda predložila po tri kandidata između kojih je Učiteljsko vijeće odabralo onoga učenika koji se u svih osam godina školovanja istaknuo svojim znanjem, ponašanjem i odnosom prema drugima. Ove su godine bili predloženi sljedeći učenici: Matej Bratuša (8. b), Nika Đurkas (8. b), Ema Fogec (8. a), Ema Kefelja (8. a), Nika Ribić (8. a) i Klara Žimbrek (8. b). Ravnateljica je najprije predloženike pozvala na pozornicu ukratko ih predstavljajući. Naposljetku je otkrila da je učenica generacije 2023./2024. Ema Fogec. Emi je uručila priznanje i cvijeće, a načelnik općine Beretinec, iz koje Ema dolazi, novčanu nagradu.

Priredba je završena posebnom plesnom točkom koju su pripremile polaznice plesne skupine Suvremeni ples. One su okupljene pokrenule koreografijom uz trenutno izuzetno popularnu pjesmu Rim Tim Tagi Dim, a na kraju su voditeljice na pozornicu pozvale učitelje koji su sudjelovali u pripremi priredbe. Tamburaše, mali i veliki zbor te plesnu skupinu pripremala je učiteljica Jelena Keretić, učenice Jana Kreš i Ana Šestak (5. b) krasnoslovile su pjesmu „Molitva šume“, a njih je pripremala učiteljica Sunčana Lelkić, male folkloraše pripremala je učiteljica Sanja Požgaj, a učiteljica Danica Detić s Natašom Škriljevečki, Vanesom Bencek, Vitom Svrtom i Lukom Patrčevićem (4. a) pripremila je scenski prikaz pjesme „Zlati breg“. Majstori rasvjete i tona bili su učitelji Luka Milinković i Igor Puček, scenu je uredila učiteljica Dijana Piskač, a proglašenje učenika generacije pripremala je knjižničarka Tatjana Slunjski. Jedan povijesni školski dan, uz voditeljice, osmislile su učiteljice Maja Priher i Sunčana Lelkić, koordinatorice ovogodišnje priredbe.

Na samome kraju priredbe na pozornicu je pozvana i ravnateljica Anđelka Rihtarić, koja svoje učenike i djelatnike podržava u svakome koraku, a koja je, uz sve one kojima je zahvalila i uručila zahvalnice, omogućila ostvarenje sna o novoj školskoj zgradi. Zato je i njoj uručena posebna zahvalnica koju su za nju pripremili djelatnici Škole.

 

Prirodoslovni dan

Obilježavanje Dana škole završeno je Prirodoslovnim danom čije su aktivnosti potaknule učenike na kretanje i snalaženje u prostoru, rješavanje zadataka i razvijanje kreativnoga mišljenja. Učenici su u Školu došli u dvjema skupinama, a čekale su ih sljedeće aktivnosti: Orijentacijsko hodanje, STEM radionica Udruge Bioteka, radionica „Od Baltazara do zvijezda“ te speleološko predavanje.

Svi su učenici sudjelovali u svim pripremljenim aktivnostima podijeljeni u manje skupine. Aktivnost Orijentacijsko hodanje pripremili su učitelji Silvija Mađar, Željko Uremović, Martina Sedlar, Darko Meštrić, Ivana Posavec-Lončarić, Igor Puček i Tajana Cikojević, a sastojala se od četiriju točaka koje su učenici trebali obići usput rješavajući zadatke koji su im otkrivali sljedeću točku. Točke koje su trebali obići bile su česma na ulazu u školsko dvorište, školska knjižnica, dvorište stare škole i trg ispred crkve. Neki od zadataka koji su ih dočekali bili su anagrami, izrada papirnatih brodića, križaljke, kodirana pisma i skriveni crteži, a čitavom su stazom trebali prikupljati predmete koje su morali predati na cilju, a uz to su na stazi trebali uočiti i pet uljeza (predmeta koji tamo ne pripadaju).

Sljedeća aktivnost u kojoj su sudjelovali bila je STEM radionica Udruge Bioteka koja svojim STEM mobilnim laboratorijem nastoji popularizirati znanost te potaknuti učenike na odabir karijere iz STEM područja. Učenici su na velikome igralištu imali priliku isprobati VR naočale, promatrati okolinu dalekozorom i durbinom, osluškivati otkucaje srca stetoskopom, promatrati razmaz krvi pod mikroskopom, proučavati kukce pod povećalom… Uz voditeljice STEM radionice koordinator aktivnosti bio je učitelj Luka Milinković.

Treća aktivnost bila je radionica „Od Baltazara do zvijezda“. Učenici od prvog do trećeg razreda pogledali su dvije epizode animiranoga filma „Profesor Baltazar“, nakon kojih su u skupinama odigrali kviz s pitanjima iz filma. Učenici četvrtih, petih i šestih razreda gledali su dokumentarni film „Put risa“, a učenici sedmih i osmih razreda dokumentarni film „Čuda svemira“. I oni su nakon pogledanih filmova odigrali kviz, a oni najbolji osvojili su simboličnu nagradu – čokoladicu Životinjsko carstvo. Koordinatorica ove aktivnosti bila je učiteljica Tatjana Martinčević.

Posljednja održana aktivnost bila je speleološko predavanje koje je dio projekta „Ambasadori čistoga podzemlja“, a provodi ga Zagrebački speleološki savez. Riječ je o volonterskome projektu čiji je cilj očuvanje krškog podzemlja i zaustavljanje daljnjega uništavanja špilja i jama. Predavanje je održala speleologinja Paula Šimunčić koja je učenike upoznala s važnošću krškoga podzemlja te važnošću zaštite špilja i jama kao podzemnih rezervoara pitke vode. U punoj speleološkoj opremi učenicima je demonstrirala tehniku penjanja i spuštanja. Naposljetku im je otkrila da je njoj za istraživanje najljepši Rudnik „Kraševski zviri“ koji se nalazi u nama obližnjem Ivancu. 

 

Još su jednom naši učenici pokazali da u njima tinja dobar sportski duh, želja za učenjem i spoznavanjem novoga, međusobna suradnja i podrška, a humanitarnim su akcijama pokazali veliko srce i suosjećanje s potrebitima.

Našoj Školi želimo sretan 185. rođendan, a učenicima i djelatnicima još puno ovakvih edukativnih i zanimljivih aktivnosti!

 

Sunčana Lelkić, učiteljica Hrvatskoga jezika

Fotografije snimile: Jelena Keretić, Sunčana Lelkić, Maja Priher, Tatjana Slunjski i Gordana Šimunec




Vijesti

OBILJEŽILI SMO 185. OBLJETNICU POSTOJANJA ŠKOLSTVA U SVETOME ILIJI

Autor: sunčana lelkić, 29. 5. 2024.

Sport, kultura i znanost Školi u čast

Velika 185. obljetnica postojanja škole u Svetome Iliji obilježena je 27., 28. i 29. svibnja 2024. brojnim aktivnostima raspoređenima u tri dana. Tako su se učenici, roditelji i učitelji zagrijali na Sportskome danu, uživali su u Kulturno-umjetničkome danu te iskustveno učili uz aktivnosti Prirodoslovnoga dana.

Sportski dan

U Sportskome danu, čiji je cilj bila promocija sporta, sportskih aktivnosti i zdravoga načina života, sudjelovali su svi učenici Škole, njihovi roditelji, ali i učitelji. Najprije su se okupili na tribini velikoga igrališta gdje su ih pozdravili učitelji Tajana Cikojević i Darko Meštrić, koordinatori Sportskoga dana. Oni su ujedno predstavili i suce iz sportskih društava Doljana i Seketina koji su pomno pratili igre i pazili na pravila ponašanja. Sportski su dan službeno otvorili drugaš Adam Barulek i ravnateljica Anđelka Rihtarić. Adam Barulek mali je gimnastičar koji se u gimnastiku zaljubio sa samo pet godina. Svojim se vještinama istaknuo već na prvome treningu, a otada je nastupio na brojnim prvenstvima i osvojio mnoge zlatne i srebrne medalje. On je okupljenima predstavio svoj sport kombinacijom vježbi na parteru te gimnastičkoj gljivi, a potom je s ravnateljicom Škole igre proglasio otvorenima.

Igre su se paralelno odvijale na dvama igralištima. Na košarkaškom igralištu natjecali su se učenici razredne nastave, dok su se na nogometnome igralištu u igrama okušali učenici predmetne nastave i njihovi roditelji.

Prvaši su se natjecali u nošenju krumpira na žlici te su skakali na oznake označene bojama. Učenici drugih razreda skakali su u vrećama te gađali čunjiće loptom. Trećaši su, štafetno, prenosili vodu čašama iz jedne u drugu posudu, a uz to su prenosili čaše slamčicama koje su držali u ustima. Četvrtaši su se natjecali u graničaru, a zaigrali su i odbojku ručnicima.

Viši su se razredi natjecali u štafetnim igrama podijeljeni u plavi (A razredni odjeli) i crveni (B razredni odjeli) tim. Svi su se razredni odjeli okušali u sljedećim igrama: prenošenje lopti iz kaveza u kavez prelazeći različite prepreke, prenošenje vode spužvom te skakanje u vrećama. Crveni je tim za nekoliko bodova nadmašio plavi i tako odnio pobjedu.

Tijekom sportskih je aktivnosti organizirana i humanitarna prodaja kolača, koje su pripremile mame učenika razredne nastave i sedmaša, u sklopu projekta „Volontiram, (ne) profitiram“. Osim prodaje kolača na kraju Sportskoga dana odigrana je humanitarna utakmica između osmaša te roditelja i učitelja, koju je budnim okom pratila sutkinja Ana Cikač, bivša učenica, sadašnja maturantica. Iz utakmice su kao pobjednici izašli roditelji i učitelji, a prodajom kolača i utakmicom skupljeno je oko 900 eura, od kojih će dio biti uplaćen udruzi Kruh svetog Ante, a dio će pokriti troškove organizacije prvoga „Kina pod zvijezdama“ za sve učenike, roditelje i djelatnike Škole.

 

Kulturno-umjetnički dan

Tijekom proslave 185. godišnjice voditeljice priredbe Ema Kefelja, Nika Ribić (8. a) i Simona Benc (8. b) vratile su učenike, roditelje i uzvanike u prošlost. Obučene u školske uniforme, koje su za ovu priliku posuđene iz Hrvatskoga školskog muzeja, točke su najavile uprizorivši jedan školski dan. Prije početka nastave učenici Emil Kefelja, Martin Jalšovec i Simon Jakobović (6. a) zaigrali su tradicijsku igru „Pajcek“, a nakon školskoga zvona učenice su se smjestile u izvorne školske klupe iz 30-ih godina prošloga stoljeća, posuđene iz OŠ Šemovec.

Po dolasku stroge gospođice učiteljice u razred redali su se sljedeći predmeti: Glazbeni odgoj gdje su učili pjesmu „Prepoznat ću ljubav“, krasnoslov pjesme „Molitva šume“ obilježio je sat Hrvatskoga jezika, na Tjelesnom su ponovili korake plesova Turopolja, o životinjskome su svijetu učili na Prirodoslovlju, na Likovnome su slikali „Zlati breg“, a čak su im se pridružili i tamburaši koji su za posebne goste odsvirali pjesmu „Iznad duge“.

Posebni gosti priredbe bili su vrijedni ljudi koji su svojim angažmanom doprinijeli izgradnji nove školske zgrade u Svetome Iliji. Njima je ravnateljica Anđelka Rihtarić uručila prigodne zahvalnice. Zahvalnice su uručene trima institucijama koje su financirale gradnju nove školske zgrade: Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Varaždinskoj županiji te Općini Sveti Ilija. Nakon njih zahvalnice su redom primili: prof. dr. sc. Blaženka Divjak, tadašnja ministrica znanosti i obrazovanja, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, tadašnji saborski zastupnik, pročelnik Upravnoga odjela za prosvjetu kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, Zoran Brakus ispred Arhitektonskoga ureda Brakus, g. Davor Mavrić, g. Vladimir Horenec, g. Krunoslav Blaži, direktor tvrtke ZTB Gradnja g. Ivica Sačić i voditelj gradilišta g. Josip Vincek.

Osim laureata nagradu za svoja postignuća primila je i ovogodišnja učenica generacije. Kao i svake godine, oba su osma razreda predložila po tri kandidata između kojih je Učiteljsko vijeće odabralo onoga učenika koji se u svih osam godina školovanja istaknuo svojim znanjem, ponašanjem i odnosom prema drugima. Ove su godine bili predloženi sljedeći učenici: Matej Bratuša (8. b), Nika Đurkas (8. b), Ema Fogec (8. a), Ema Kefelja (8. a), Nika Ribić (8. a) i Klara Žimbrek (8. b). Ravnateljica je najprije predloženike pozvala na pozornicu ukratko ih predstavljajući. Naposljetku je otkrila da je učenica generacije 2023./2024. Ema Fogec. Emi je uručila priznanje i cvijeće, a načelnik općine Beretinec, iz koje Ema dolazi, novčanu nagradu.

Priredba je završena posebnom plesnom točkom koju su pripremile polaznice plesne skupine Suvremeni ples. One su okupljene pokrenule koreografijom uz trenutno izuzetno popularnu pjesmu Rim Tim Tagi Dim, a na kraju su voditeljice na pozornicu pozvale učitelje koji su sudjelovali u pripremi priredbe. Tamburaše, mali i veliki zbor te plesnu skupinu pripremala je učiteljica Jelena Keretić, učenice Jana Kreš i Ana Šestak (5. b) krasnoslovile su pjesmu „Molitva šume“, a njih je pripremala učiteljica Sunčana Lelkić, male folkloraše pripremala je učiteljica Sanja Požgaj, a učiteljica Danica Detić s Natašom Škriljevečki, Vanesom Bencek, Vitom Svrtom i Lukom Patrčevićem (4. a) pripremila je scenski prikaz pjesme „Zlati breg“. Majstori rasvjete i tona bili su učitelji Luka Milinković i Igor Puček, scenu je uredila učiteljica Dijana Piskač, a proglašenje učenika generacije pripremala je knjižničarka Tatjana Slunjski. Jedan povijesni školski dan, uz voditeljice, osmislile su učiteljice Maja Priher i Sunčana Lelkić, koordinatorice ovogodišnje priredbe.

Na samome kraju priredbe na pozornicu je pozvana i ravnateljica Anđelka Rihtarić, koja svoje učenike i djelatnike podržava u svakome koraku, a koja je, uz sve one kojima je zahvalila i uručila zahvalnice, omogućila ostvarenje sna o novoj školskoj zgradi. Zato je i njoj uručena posebna zahvalnica koju su za nju pripremili djelatnici Škole.

 

Prirodoslovni dan

Obilježavanje Dana škole završeno je Prirodoslovnim danom čije su aktivnosti potaknule učenike na kretanje i snalaženje u prostoru, rješavanje zadataka i razvijanje kreativnoga mišljenja. Učenici su u Školu došli u dvjema skupinama, a čekale su ih sljedeće aktivnosti: Orijentacijsko hodanje, STEM radionica Udruge Bioteka, radionica „Od Baltazara do zvijezda“ te speleološko predavanje.

Svi su učenici sudjelovali u svim pripremljenim aktivnostima podijeljeni u manje skupine. Aktivnost Orijentacijsko hodanje pripremili su učitelji Silvija Mađar, Željko Uremović, Martina Sedlar, Darko Meštrić, Ivana Posavec-Lončarić, Igor Puček i Tajana Cikojević, a sastojala se od četiriju točaka koje su učenici trebali obići usput rješavajući zadatke koji su im otkrivali sljedeću točku. Točke koje su trebali obići bile su česma na ulazu u školsko dvorište, školska knjižnica, dvorište stare škole i trg ispred crkve. Neki od zadataka koji su ih dočekali bili su anagrami, izrada papirnatih brodića, križaljke, kodirana pisma i skriveni crteži, a čitavom su stazom trebali prikupljati predmete koje su morali predati na cilju, a uz to su na stazi trebali uočiti i pet uljeza (predmeta koji tamo ne pripadaju).

Sljedeća aktivnost u kojoj su sudjelovali bila je STEM radionica Udruge Bioteka koja svojim STEM mobilnim laboratorijem nastoji popularizirati znanost te potaknuti učenike na odabir karijere iz STEM područja. Učenici su na velikome igralištu imali priliku isprobati VR naočale, promatrati okolinu dalekozorom i durbinom, osluškivati otkucaje srca stetoskopom, promatrati razmaz krvi pod mikroskopom, proučavati kukce pod povećalom… Uz voditeljice STEM radionice koordinator aktivnosti bio je učitelj Luka Milinković.

Treća aktivnost bila je radionica „Od Baltazara do zvijezda“. Učenici od prvog do trećeg razreda pogledali su dvije epizode animiranoga filma „Profesor Baltazar“, nakon kojih su u skupinama odigrali kviz s pitanjima iz filma. Učenici četvrtih, petih i šestih razreda gledali su dokumentarni film „Put risa“, a učenici sedmih i osmih razreda dokumentarni film „Čuda svemira“. I oni su nakon pogledanih filmova odigrali kviz, a oni najbolji osvojili su simboličnu nagradu – čokoladicu Životinjsko carstvo. Koordinatorica ove aktivnosti bila je učiteljica Tatjana Martinčević.

Posljednja održana aktivnost bila je speleološko predavanje koje je dio projekta „Ambasadori čistoga podzemlja“, a provodi ga Zagrebački speleološki savez. Riječ je o volonterskome projektu čiji je cilj očuvanje krškog podzemlja i zaustavljanje daljnjega uništavanja špilja i jama. Predavanje je održala speleologinja Paula Šimunčić koja je učenike upoznala s važnošću krškoga podzemlja te važnošću zaštite špilja i jama kao podzemnih rezervoara pitke vode. U punoj speleološkoj opremi učenicima je demonstrirala tehniku penjanja i spuštanja. Naposljetku im je otkrila da je njoj za istraživanje najljepši Rudnik „Kraševski zviri“ koji se nalazi u nama obližnjem Ivancu. 

 

Još su jednom naši učenici pokazali da u njima tinja dobar sportski duh, želja za učenjem i spoznavanjem novoga, međusobna suradnja i podrška, a humanitarnim su akcijama pokazali veliko srce i suosjećanje s potrebitima.

Našoj Školi želimo sretan 185. rođendan, a učenicima i djelatnicima još puno ovakvih edukativnih i zanimljivih aktivnosti!

 

Sunčana Lelkić, učiteljica Hrvatskoga jezika

Fotografije snimile: Jelena Keretić, Sunčana Lelkić, Maja Priher, Tatjana Slunjski i Gordana Šimunec




VOZNI RED AUTOBUSA

VIRTUALNA KNJIŽNICA

           

VIRTUALNA IZLOŽBA

KADA U KNJIŽNICU?

RASPORED INFORMACIJA


ŠKOLSKO ZVONO

ŠKOLSKI JELOVNIK

KALENDAR RADA

Kalendar rada

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

KALKULATOR

E-DNEVNIK

     

     

KORISNI LINKOVI

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 1. 2018.

Ukupno: 269970
Ovaj mjesec: 3101
Ovaj tjedan: 1143
Danas: 231
CMS za škole logo
Osnovna škola "Vladimir Nazor" Sveti Ilija / Školska 7, HR-42214 Sveti Ilija / os-vnazor-svetiilija.skole.hr / skola@os-vnazor-svetiilija.skole.hr
preskoči na navigaciju