Posjet koji je izazvao zanimanje učenika

U sklopu programa Knjižnice bez granica: suradnja hrvatskih i indijskih školskih knjižnica (Libraries without borders: cooperation between Croatian and Indian school libraries) 12. lipnja 2024. našu školu posjetile su školska knjižničarka Mamta Maggu i ravnateljica Vinaya Pujari iz Bal Bharati Public School u gradu Noida u Indiji. Stigle su u društvu Marine Mavrek, knjižničarke IV. osnovne škole Varaždin koja je organizirala njihov dolazak u Hrvatsku.

Kroz našu školu provele su ih ravnateljica Anđelka Rihtarić, vjeroučiteljica Gordana Šimunec i knjižničarka Tatjana Slunjski. Priliku da ih upoznaju i popričaju s njima imali su učenici 3. b i 8. b razreda u čije su učionice nakratko ušle kako bi ih pozdravile. Učenike su poučile da Indijci pri dolasku i odlasku pozdravljaju s „Namaste“ uz blagi naklon i sklopljenim rukama.

Nakon razgleda škole, uputile su se u školsku knjižnicu gdje im je u znak dobrodošlice zasvirala indijska glazba iz poznatog filma Milijunaš s ulice. Knjižnica je ujedno bila ukrašena indijskim zastavicama, a na interaktivnom ekranu projicirana je fotografija indijskog pauna budući da je on nacionalna ptica Indije.

U knjižnici su se našim gošćama iz daleke Indije pridružili i znatiželjni učenici četvrtih i petih razreda vješti u poznavanju engleskog jezika kako bi poslušali i pogledali prezentaciju te sudjelovali na radionici storytellinga. Prezentaciju na engleskom jeziku o poslovanju i aktivnostima naše školske knjižnice pripremile su knjižničarka Tatjana Slunjski i vjeroučiteljica Gordana Šimunec, a ravnateljica Vinaya Pujari učenicima je održala radionicu pripovijedanja na engleskom jeziku. Pomoću lutkica na štapu ispričala im je indijsku narodnu bajku o lijenom lavu i mudroj lisici. Učenici su aktivno slušali i uključivali se u priču svojim komentarima. Nakon priče učenici su pogledali i kratki film o indijskoj školi Bal Bharati Public School. Saznali su da škola ima oko 2800 učenika, i to predškolaca, osnovnoškolaca i srednjoškolaca, da učenici nose uniforme, da odlično govore engleski jezik te da u školi imaju laboratorij i bazen. Učenici su imali mnogo pitanja kao i naša mlada novinarka Nika Priher (7. a) koja je zajedno sa svojom učiteljicom Sunčanom Lelkić razgovarala s Indijkama.

Na kraju druženja knjižničarke i ravnateljice razmijenile su poklone. Knjižničarka Mamta Maggu i njezina ravnateljica u Indiju su ponijele naš Ilek, kreativne uratke naše školske zadruge, straničnike s motivima iz Šume Striborove te narukvice iz Ivanine kuće bajke kao mali podsjetnik na našu književnicu svjetskoga glasa Ivanu Brlić-Mažuranić s čijim smo ih likom i djelom upoznali tijekom prezentacije, a čije bajke prevedene na engleski mogu čitati i mali Indijci.

Oduševljene našom srdačnošću i gostoljubivošću, Indijke su nas pozvale u Indiju i krenule u obilazak drugih škola i knjižnica u Varaždinskoj županiji budući da kolegica Maggu piše stručni članak o knjižnicama u Indiji i Europi. Izabrala je Hrvatsku jer surađuje sa školskom knjižničarkom IV. osnovne škole Varaždin Marinom Mavrek u međunarodnom projektu razmjene straničnika. Četvrta je ujedno priredila svečani doček za gošće te stručni dio programa kojemu su prisustvovali i školski knjižničari iz Varaždinske županije budući da je cilj višednevnog boravka Indijki u Hrvatskoj stručno i kulturno povezivanje dviju zemalja te razmjena iskustava.

« Listopad 2024 »