Vukovar nas povezuje jučer, danas i sutra

Dana 17. studenog 2016., u četvrtak s početkom u deset sati učenici i učitelji iz škola diljem Lijepe naše smjestili su se pred kamere računala i putem web mreže komunicirali i iznosili svoje literarne radove na temu budućnosti Hrvatske.

Malo prije deset sati učenici osmih razreda okupili su se u učionici gdje su ih već čekale učiteljica Magdalena Njegovec, učiteljica hrvatskog jezika, učiteljica povijesti Martina Sedlar te učiteljica informatike Petra Bošnjak kao tehnička podrška. Uskoro se pridružila i ravnateljica naše škole Anđelka Rihtarić te je Sat povijesti iz Vukovara mogao započeti.

Na ekranu su se nedugo zatim pojavile snimke učenika i učitelja drugih škola u realnom vremenu, jednako kao i naše. S njima je prvi puta u ovih sedam godina održavanja ovog projekta sudjelovala i hrvatska škola iz Austrije iz Gradišća.

Razgovor je započeo srdačnim pozdravom vukovarske škole upućen svim ostalim povezanim školama. Nakon kraćeg govora sve su se škole redom predstavljale drugim školama pa je tako i naša ravnateljica predstavila našu školu te je u ime svih nas poželjela bolju budućnost Vukovara. S njima je trebala biti i predsjednica Republike Hrvatske gospođa Kolinda Grabar Kitarović, no zbog poslovnih obveza to nije mogla učiniti uživo, već je pripremila video u kojem sve srdačno pozdravlja i zahvaljuje svima na još jednoj godini održavanja ovog projekta.

Uz predstavljanje, iz ponekih su škola učenici pročitali svoje radove o tome kako oni vide Hrvatsku u bliskoj ili nešto daljoj budućnosti. Mnogi su se osvrtali i na njenu povijest i teško zarađenu slobodu, što nikako ne smijemo zaboraviti.

Oko dvanaest sati Satu povijesti iz Vukovara bližio se kraj. Svi učenici koji su prisustvovali ovom ponešto drugačijem načinu edukacije bili su vidno zadovoljni novim iskustvom što su ga stekli.

Nadamo se da će se i sljedeće godine održati ovaj projekt i da će Vukovar postati još bolje mjesto u kojem će što više Hrvata moći živjeti miran i život dostojan čovjeka!

Ovaj mjesec: 2018