Na Projektnom danu otkriveni novi glumački talenti

U petak, 25. studenoga 2016. održan je treći po redu projektni dan društveno- humanističkih predmeta pod imenom Glumionica u našoj školi, a tema je bila vezana uz Dan kazališta, 24. studenog.

Glumionica je bila organizirana u ukupno devet radionica: radionicu Igra sjenki vodila je učiteljica hrvatskog jezika Maja Priher, radionicu Vesele igrarije učiteljica hrvatskog jezika Magdalena Njegovec, radionicu Spielekaj učiteljica njemačkog jezika Marija Ružić, radionicu We heart drama učiteljica engleskog jezika Julija Siročić, radionicu Detektivi iz školske ulice učiteljica glazbene kulture Jelena Keretić, radionicu Reci mi pokretom učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture, radionicu Milosrđe na sceni vjeroučiteljica s. Leopolda Kefelja, radionicu Biti ili ne biti učiteljica povijesti Martina Sedlar, a radionicu Tvoj glas zvuči poznato knjižničarka Tatjana Slunjski i pedagoginja Anja Posavec. U radionicama su sudjelovali svi učenici od 5. do 8. razreda naše škole koji su mogli birati u kojoj će radionici sudjelovati.

Rad radionica odvijao se u popodnevnoj smjeni od 13,00 do 15,45 sati. Nakon polusatne stanke za odmor, u 16,00 sati započelo je u školskoj dvorani predstavljanje svake radionice. Bilo je to pravo malo kazalište.

U radionici hrvatskog jezika Igre sjenki učenici su uz laganu glazbu izvodili razne pokrete sjene kao što je npr. hodanje ulicom, pozdravljanje, a u Veselim igrarijama na zadani zadatak  razne dramske vježbe i igre kao što su ogledalo, emocionalno obojena rečenica, improvizirani prizori te dramatizirane priče. Zanimljive su bile radionice tjelesne i zdravstvene kulture gdje su slušajući zadanu priču, učenici izvodili razne pokrete te glazbene kulture gdje su  slušajući glazbu iz filma Pink Panther plesali i imitirali detektive koji traže ukradeni izložak iz muzeja. U povijesnoj radionici proučavala se i istraživala prošlost kazališta te rad Wiliama Shakespearea. Vjeronaučna skupina uvježbala je i izvela kratku predstavu milosrdnog Samarijanca koja je zadivila i iznenadila publiku svojim kostimima iz doba Isusovog života. Pažnju je plijenila i radionica njemačkog jezika u kojoj su učenici izrađivali velike papirnate šešire, a potom su za izvođenje  na sceni pripremili dramsku igru u prodavaonici šešira. We heart drama je bila radionica  gdje se odglumila predstava Romeo i Julija na engleskom jeziku. Radionica Tvoj glas zvuči poznato priredili su mali kviz u kojem su učenici iz publike pogađali iz koje poznate priče ili romana je određena snimka glasova.

Svaku točku publika je oduševljeno popratila pljeskom i snažnim usklikom. Oduševljenje nije krila ni ravnateljica škole Anđelka Rihtarić koja je u svom završnom govoru istaknula  kako su učenici sigurno uživali u radionicama te pojedinci otkrili i svoj glumački talent.

Mihael Šinko, 6.a

Fotografije snimili: Dunja Hrastić, Mihael Šinko, Patricija Hrastić, Ema Priher i G. Šimunec.