Projekt Bookmark

Članovi Tiskarske i Fotografske skupine sa svojim su se voditeljicama i knjižničarkom ove školske godine prvi puta uključili u međunarodni projekt razmjene straničnika pod nazivom Bookmark Exchange Project. Početkom mjeseca prosinca na adresu naše škole stigli su straničnici koje su izradili učenici Hrvatske dopunske škole u Švicarskoj i portugalske škole Escola Básica de Alpendorada, a na njihove su adrese stigli straničnici iz naše škole.

Polaznici Tiskarske skupine, zajedno s učiteljicom Dijanom Piskač, u našoj maloj školskoj tiskarskoj radnji, u tehnici sitotiska na straničnike su otisnuli motiv grada Varaždina i motiv zagorskih brežuljaka na kojima se smjestila naša škola. Članovi Fotografske skupine s učiteljicom Gordanom Šimunec svojim su fotoaparatima zabilježili motive grada Varaždina. Fotografije s motivima grada anđela, glazbe, baroka i cvijeća koje su snimili na terenu koristili su u dizajniranju svojih straničnika.

Kako bi stigli do učenika Hrvatske dopunske škole u Švicarskoj, u mjesto Nussbaumen, nedaleko Badena, straničnici Tiskarske skupine prevalili su put od 895 kilometara. Znatno dulji put, od oko 2630 kilometara, prevalili su straničnici  Fotografske skupine do portugalske škole Escola Básica de Alpendorada, nedaleko grada Porta.

Projekt razmjene straničnika organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (ISLM). Cilj projekta je razmjena straničnika između dviju partnerskih škola koje uparuje koordinator projekta. Učenici izrađuju straničnike raznih stilova i oblika koji odražavaju temu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica, a ove je godine tema bila Nauči odgonetnuti svoj svijet „Learn to Decode Your World“.

Uključivanjem u ovaj projekt učenici upoznaju kulturu, običaje i interese učenika iz različitih zemalja svijeta, a svojim straničnicima ujedno promoviraju svoju zemlju, školu, knjižnicu, knjige i čitanje.