Na tragu medijske kulture

Ove su godine ponovno 7. studenog učenici, članovi Dodatne nastave sedmih i osmih razreda, Novinarske i Fotografske skupine, zajedno s voditeljicom, knjižničarkom Tatjanom Slunjski i u pratnji učiteljica Gordane Šimunec i Magdalene Njegovec posjetili dva njima vrlo poznata mjesta, važna za razvitak njihove medijske kulture.

Prvo mjesto bila je prva hrvatska trgovačka televizijska kuća - Nova TV u kojoj su se  naši učenici upoznali s posebnostima rada na televiziji, razgledali televizijske studije i razgovarali s djelatnicima Nove TV.

Nova TV je, naime, osnovana 2000. godine i ove je godine slavila svoj sedamnaesti rođendan. Ima zaposleno tristotinjak djelatnika te tridesetak prostorija i ureda. Ona je vodeća na hrvatskom medijskom tržištu, posebno na području tehnologije i novih programa.

Može se pohvaliti emisijama koje imaju visoku gledanost kao što su: informativna emisija „Dnevnik Nove TV“, informativni magazin „Provjereno“, lifestyle magazin „IN magazin“, domaće dramske serije, humoristična serija „Lud, zbunjen, normalan“ te zabavni show „Tvoje lice zvuči poznato“. Za svoj rad primila je i brojne nagrade poput medalje kvalitete Quadal i nagrade Promax. Ono što je bilo uočljivo i zadivljujuće za učenike je da u studiju informativnog programa televizija ima jedan od najvećih video zidova u Europi.  Prolazeći hodnicima i prostorijama i slušajući naše vodiče imali smo priliku vidjeti uživo i dvije poznate osobe, voditelja Sašu Kopljara i Ivanu Paradžiković.

Na Novoj TV saznali smo mnoštvo zanimljivih informacija kao na primjer da se Prognoza vremena kao i „IN magazin“ ne snima uživo već u 16,00 sati poslijepodne nakon što se preko satelita prikupe svi podaci. Voditelji koji vode Dnevnik ili Prognozu ne uče tekst napamet već im je tekst napisan na ekranu koji se zove blesimetar, a pokraj sebe, kada vode Dnevnik ili Prognozu, imaju dojavljivač na kojem im osoba, za to zadužena, dojavljuje kako treba čitati: sporije ili brže.

U samo sat vremena naučili smo mnogo i ostali smo zadivljeni koliko ljudi radi i koliko je tu posla u pozadini onoga što mi vidimo na našim malim ekranima.

Pri kraju posjeta je voditeljica Tatjana Slunjski producentu informativnog programa Nove TV Antoniju Blaškoviću, koji nas je vodio, uručila mali dar – krpnenu vrećicu s logom naše učeničke zadruge „Ilek“ i posljednji broj školskoga lista Ilek.  Nisu ni učenici ostali praznih ruku. Na odlasku djelatnik, koji nas je na početku primio, Marko Sekol poklonio je svakom učeniku bilježnicu s logom Nove TV.

Nakon Nove TV slijedilo je razgledavanje najvećeg sajma knjiga i  učila u Hrvatskoj – Interlibera koji se održavao u paviljonima 5 i 6 Zagrebačkog velesajma. Učenici su s oduševljenjem posjećivali izložbene prostore Školske knjige, Mozaik knjige, Znanja, Verbuma i ostalih izdavačkih kuća, a učiteljice i knjižničarka pronašle su i stručnu literaturu za ostale učitelje naše škole. U paviljonu 6 naši su učenici posjetili Znanstveni kvart. To je mjesto bilo osmišljeno kao poučno-zabavni kutak čiji je program podijeljen na pet cjelina: Školica, Plac znanja, Mozgaonica, Trg odmorko i Zabavni park. Svi posjetitelji, koji su htjeli sudjelovati, mogli su naučiti nešto o DNK, radu speleologa i drugim sadržajima te uživati u kemijskim pokusima i matematičkim igrama. Puno informacija, knjiga i zabave na jednom mjestu!

Na kraju našeg putovanja žalili smo samo što nije bilo više vremena da uživamo još malo.