Dan šarenih čarapa u 1.b

Prvi dan proljeća bio je i dan šarenih ili rasparenih čarapa u 1. b razredu. Svjetski dan osoba s Down sindromom 21. 3. znakovit je datum: označava posebnost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Prvi je put obilježen 2006. godine u Singapuru, a danas se obilježava svugdje u svijetu.

Riječ je o genetskom poremećaju koji nastaje u trenutku začeća, a uzrokovan je prisutnošću jednoga kromosoma viška na 21. paru kromosoma u stanici. Svaki kromosom nosi tisuće gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj je stanici 23 para, jedan u paru potječe od majke a drugi od oca.

Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma umjesto 2, nalazila su se 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.

Taj poremećaj nije moguće izmijeniti niti liječiti.

Nazvan je Downovim sindromom po imenu engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji ga je prvi opisao davne 1866. g.

Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stupanj poremećaja u razvoju i cijeli im je život potrebna pomoć i pažnja.

Spomenuti "višak" kromosoma kao da najavljuje "višak" topline, otvorenosti i dobrodušnosti koju pokazuju osobe s Down sindromom. Od nas bez toga "viška" traže više pažnje, brige, pomoći i prihvaćanja, u obitelji, školi, široj zajednici.

Shvatili su to najmlađi u našoj školi i simboličnim obuvanjem rasparenih ili šarenih čarapa, što je simbol ovoga dana jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti, potaknuli nas na razmišljanje o tome kako prihvaćamo osobe različite od sebe.

Naši sićušni kromosomi s genetskim materijalom čine nas osobama koje jesmo na razini stanica. Što ćemo postati na razini svijesti i međuljudskih odnosa, to je ono "više" što bismo željeli biti. Hvala prvašima što su nas na to podsjetili i nošenjem šarenih čarapa podržali osobe s Down sindromom koje traže svoje mjesto u našem društvu.