Dragi učenici, mali i veliki fanovi znanstvene fantastike,

pozivamo vas da se uključite u literarni natječaj i svojim kreativnim, maštovitim i originalnim ZF pričama predvidite našu budućnost.

Kako bi mogla izgledati knjiga koju bi budući Zemljani željeli čitati? Kako će izgledati police knjižnica budućnosti? Hoće li pisci svoja djela pisati na računalima, ili će ona brzinski bilježiti njihove misli? Hoće li knjiga biti glavni ili sporedni lik vaše ZF priče ili povod za invaziju svemirskih bića ili rat svjetova? Ovo je samo nekoliko pitanja na koja ćemo zasigurno pronaći odgovore čitajući vaše ZF priče.

UVJETI NATJEČAJA

1. Natjecati se mogu svi učenici od 1. do 8. razreda s najviše jednom ZF pričom.

2. Priča treba biti originalna i svojim naslovom pozivati na čitanje. Naslov priče smišlja učenik.

3. Priču učenik predaje u rukopisu ili ispisanu na računalu (slova Times New Roman, veličina 12, prored 1,5)

(oko 2 stranice računalno ispisanog teksta)

5. Priča ne smije sadržavati više od 2500 riječi (oko 5 stranica računalno ispisanog teksta).

6. U pisanju priče valja poštovati pravopisne norme hrvatskog književnog jezika.

7. Ime i prezime, razred, naslov rada i zaporku (riječ + 5 brojeva) učenik treba napisati na poseban papir koji zajedno s pričom predaje knjižničarki.

8. Sve priče koje zadovolje uvjete natječaja i pristignu najkasnije do utorka 17. travnja 2018. u knjižnicu, i to u ruke​ knjižničarki, ulaze u izbor za najbolju ZF priču.

9. Proglašenje i čitanje najboljih priča te dodjela nagrada najboljim ZF piscima naše škole bit će u ponedjeljak, 23.​ travnja 2018. povodom obilježavanja Noći knjige 2018.

Kratica ZF (znan-fan) ili SF (science fiction) označava znanstvenu fantastiku.

Znanstvena fantastika opisuje nepoznato, nevjerojatno, a često i ono što je skoro sasvim nemoguće.

Putovanje kroz vrijeme, novi svjetovi između zvijezda, invazija svemirskih bića, nevidljivost, nadljudi, uništenje civilizacije, stvaranje novog društvenog poretka i svemirsko putovanje – motivi su kojima se zabavlja znanstvena fantastika.