I naši su učenici zaigrali gumi-gumi

Stotinjak učenika razredne nastave u četvrtak, 17. svibnja 2018. u Slugovinama je zaigralo nekad popularni gumi-gumi. Susret je okupio učenike iz osam škola Varaždinske županije: OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, OŠ Novi Marof, OŠ Sračinec, OŠ Cestica, VI. OŠ Varaždin, III. OŠ Varaždin, Katoličke osnovne škole Sv. Uršule Varaždin i OŠ „Vladimir Nazor“, Sveti Ilija.  Zajednički susret organiziran je kako bi se učenici iz različitih škola međusobno družili i pokazali jedni drugima kako igraju gumi-gumi. Animator i domaćin susreta bio je naš učitelj Darko Meštrić.

Projekt „Gumi-gumi“ pokrenulo je Županijsko vijeće za preventivne programe s ciljem jačanja psihomotoričkog i socioemocionalnog razvoja djece kroz igre kretanja. Projekt na županijskoj razini vodi Vanja Bojanić, socijalna pedagoginja iz III. OŠ Varaždin, a u našoj školi pedagoginja Ines Pranjić Furjan.

Projekt je zamišljen da učenici od prvog do četvrtog razreda igraju gumi-gumi cijele školske godine za vrijeme odmora, nastave tjelesne i zdravstvene kulture te prije i poslije nastave. Svaka škola izabrala je 10 učenika koji su predstavili svoju školu u igrama i pokazali svoje igre drugima. Naša škola izabrala je učenike trećih i četvrtih razreda prema tome tko najviše voli skakati gumi-gumi. Predstavnici naše škole bili su učenici Leona Domislović (3.a), Ida Novak (3.a), Iva Detić (3.b), Ella Cepanec (3.b), Franka Palfi (3.b), Jana Hosni (4.a), Lucija Barić (4.a), Magdalena Cmrečak (4.a), Matko Horčička (4.b) i Samuel Cinkuš (4.b). Različite načine i tehnike kako se igra gumi-gumi učenicima su tijekom školske godine pokazivale učenice Nikolina Minđek i Nikolina Golubar iz 7.b.

Igra gumi-gumi je korisna jer se djeca zabavljaju i druže, uče međusobnom uvažavanju, razvijaju pamćenje, a istovremeno razvijaju svoju motoriku i spretnost. Kroz igranje gumi-gumija razvija se koncentracija i pažnja, a sve to utječe na bolji uspjeh u školi i učenju. Također, sve ove aktivnosti imaju veliki preventivni značaj i mogu znatno doprinijeti prevenciji zdravstvenih problema te problema u ponašanju djece.

Gumi-gumi je nekad bila igra koja se svakodnevno igrala na ulicama, školama, dvorištima. Danas je ta igra pomalo zaboravljena i cilj nam je bio da gumi-gumi ponovno postane svakodnevna igra djece.