Srpanjska berba lavande

Prekrasni ljubičasti cvjetovi mirisnih mediteranskih grmova u našem školskom lavandiku dostigli su punu zrelost i bili su spremni za prvu ovogodišnju berbu koju je u ponedjeljak, 2. srpnja 2018. organizirala učiteljica Martina Sedlar, voditeljica UZ Ilek.

Učiteljici i učenicima Davidu Juraku, Lovri Krešu i Leonu Malnaru, članovima Vrtlarske sekcije, u berbi su pomogle naša kuharica Snježana Sokol i naše spremačice Ljerka Bošnjak i Biserka Mežnarić, a među beračicama lavande igrom slučaja se našla i učiteljica Petra Bošnjak.

Svojom bojom i opojnim mirisom cvjetovi lavande privukli su mnoštvo bumbara i pčela koje su povremeno napadale naše berače i beračice.

Zadovoljna ovogodišnjom berbom, učiteljica Martina Sedlar napomenula je da sada slijedi faza sušenja lavande kako bi je sljedeće školske godine naši zadrugari mogli koristiti za izradu svojih raznovrsnih  proizvoda.

Lavanda je biljka koja voli puno sunca, pčele i bumbare, a tjera mrave i uši.

Sve vrste lavande karakterizira jak, prepoznatljiv miris koji potječe od nakupljenog eteričnog ulja.

Naziv lavanda potječe od latinske riječi lavare, što znači kupati se.

Lavanda je ljekovita biljka. Eterično ulje ili čaj od lavande umiruje, smanjuje napetost, glavobolju, ublažava grčeve i pomaže pri zacjeljivanju rana.